Policja sprawdza kwarantanny

Data publikacji: 20.03.2020 11:51
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wszystkie osoby, które mimo zaleceń służb sanitarnych nie będą odbywać kwarantanny zostaną dotkliwie ukarane - ostrzega policja.

Dotychczas w Kielcach i powiecie kieleckim, policjanci odnotowali 5 przypadków złamania obowiązkowej kwarantanny.

Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji informuje, że funkcjonariusze sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do zaleceń służb sanitarnych. Jak się okazuje, zdarzają się przypadki, gdy kielczanie je lekceważą.

- Jeden z mężczyzn objętych kwarantanną pojechał do pracy. Zapytany o to dlaczego tak postąpił odpowiedział, że jego pracodawca kazał mu się stawić do biura, gdzie spędził cały dzień - dodał.

Z kolei inny, 45-letni mężczyzna, którzy przebywał w kieleckim szpitalu w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem z Wuhan, postanowił uciec przez okno, ale został zatrzymany przez personel na terenie placówki.

Karol Macek przypomina, że kwarantanna ma na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

- Każda osoba, która nie stosuje się do zaleceń musi liczyć się z odpowiedzialnością karną, wynikającą z art. 116 Kodeksu Wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządza dokumentację, która jest podstawą do wniosku o ukaranie przez sąd - przestrzega policjant.

W bardziej drastycznych przypadkach, czyli np. gdy osoba jest zakażona i swoim zachowaniem powoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlega przepisom z Kodeksu Karnego. Jeżeli sprawca działa świadomie, grozi mu 8 lat pozbawienia wolności.

Reklama