Będzie drugie laboratorium do badania koronawirusa

Data publikacji: 20.03.2020 12:01
Autor: Daniel Lenart , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim powstanie drugie laboratorium, do którego trafią próbki do przebadania w kierunku wykrycia koronawirusa.

Laboratorium ma działać od poniedziałku, 23 marca. Jeszcze nie wiadomo, czy trafią do niego wyłącznie próbki z województwa świętokrzyskiego, czy także z innych regionów. Jak powiedział wicemarszałek Marek Bogusławski podczas specjalnej konferencji prasowej, sytuacja związana z koronawirusem jest na tyle dynamiczna, że prawdopodobnie próbki będą trafiały do laboratorium także z innych województw.

Uruchomienie drugiego laboratorium diagnozującego koronawirusa było możliwe dzięki wsparciu lekarzy i sprzętu z Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jak mówi profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych kieleckiej uczelni, z wnioskiem o użyczenie niezbędnego sprzętu zwrócił się do UJK Marek Bogusławski, a Collegium Medicum niezwłocznie zastosowało się do tego apelu. Profesor Stanisław Głuszek wyznaczył doktor habilitowaną Wiolettę Adamus-Białek do organizowania laboratorium.

Pierwsze laboratorium funkcjonuje w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Tagi do tego wpisu
Reklama