Decyzje o kwarantannie w listach. Czy to bezpieczne?

Data publikacji: 20.03.2020 16:56
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna rozważa zmianę systemu informowania o nakazie kwarantanny w związku z koronawirusem. Obecnie decyzje administracyjne w tej sprawie powiatowe stacje wysyłają drogą pocztową za potwierdzeniem odbioru. To niesie potrzebę bezpośredniego kontaktu listonosza z osobą przebywającą na kwarantannie.

Jak mówi Jarosław Ciura, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dostarczenie decyzji administracyjnej o nakazie kwarantanny jest niezbędne, aby mieszkańcy mogli przedstawić ją np. u pracodawcy, celem uzyskania zwolnienia z pracy.

- Pracujemy nad opracowaniem systemu powiadamiania i wydawania takich zaświadczeń. Procedury w tej sprawie prowadzi także Główny Inspektorat Sanitarny. Na dzień dzisiejszy jest to problem, ponieważ dla nas sytuacja również jest nowa. Jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak poważnym zagrożeniem epidemiologicznym w kraju - dodaje.

Jarosław Ciura podkreśla, że od 15 marca funkcjonuje obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę kraju, dlatego z tymi ludźmi, Sanepid kontaktuje się w sposób telefoniczny, korzystając z list lokalizacyjnych, które każdy wypełnia po przyjeździe do Polski. Świętokrzyski inspektor sanitarny apeluje do mieszkańców o wyrozumiałość w przypadku trudności w skontaktowaniu się z Powiatowymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi.

Jak podkreśla możliwe, że niebawem zostaną uruchomione dodatkowe numery telefonów dla ułatwienia kontaktu z pracownikami Sanepidu. Jak zapewnia, nikt z dzwoniących nie pozostanie bez pomocy.

Reklama