Wielkanoc w sytuacji pandemii koronawirusa. Jak będzie wyglądało Triduum Paschalne?

Data publikacji: 21.03.2020 16:36
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.04.2019 Kielce. Święta Wielkanocne. Święcenie pokarmów przed katedrą

20.04.2019 Kielce. Święta Wielkanocne. Święcenie pokarmów przed katedrą
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wkrótce chrześcijanie będą obchodzić najważniejsze święta - Wielkanoc. To czas, w którym wierni najliczniej gromadzą się w kościołach. W tym roku będzie inaczej.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w związku ze stanem epidemii w Polsce wydało wskazania dotyczące organizacji i uczestnictwa w Triduum Paschalnym.

Biskupi podkreślają, że Kościół w związku z panującą pandemią znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji. Jednak w trosce o zdrowie i życie wiernych we wszystkich uroczystościach Wielkiego Tygodnia i świąt należy ograniczyć liczbę osób uczestniczących w zgromadzeniach religijnych, zgodnie z państwowymi i sanitarnymi wskazaniami. Przypomnijmy, że obecnie panuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób.

 

WIELKI CZWARTEK

W Wielki Czwartek wyraźną różnicę odczują już kapłani, którzy co roku przed południem gromadzą się w katedrach na Mszy Świętej Krzyżma. W tym roku w uroczystości z biskupem diecezjalnym wezmą udział wyłącznie jego najbliżsi współpracownicy.

Podczas wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej zaleca się opuszczenie obrzędu umywania nóg, co jest nawiązaniem do biblijnego gestu Jezusa.

 

WIELKI PIĄTEK

Dobrą okazją do modlitwy w niewielkich grupach będą nocne adoracje Najświętszego Sakramentu przy grobie Pańskim, organizowane w kościołach w Wielki Piątek. Biskupi zachęcają do stwarzania możliwości adorowania także w Wielką Sobotę.

 

WIELKA SOBOTA

Dużą zmianą dla wszystkich wiernych będzie brak tradycyjnego święcenia pokarmów. Biskupi zalecają, by w tym roku zrezygnować z organizowania tego obrzędu w kościołach. W zamian proponują wiernym odmówienie błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

 

WIGILIA PASCHALNA I NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

Biskupi nie zalecają kropienia wiernych wodą święconą w Wigilię Paschalną i Wielkanoc. W niektórych przypadkach księża będą mogli otrzymać zezwolenie na odprawienie większej liczby mszy świętych dla dobra wiernych.

Dodatkowe zalecenia wydała także watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Z dokumentu wynika, że podczas Wigilii Paschalnej należy pominąć rozpalanie ogniska i procesję.

Wielki Post jest czasem, w którym wielu katolików korzysta ze spowiedzi. Biskupi przypominają, że kapłani przez cały czas będą spowiadać wiernych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Podkreślają też, że nie ma zgody Stolicy Apostolskiej na spowiedź na odległość, np. za pośrednictwem telefonu lub Internetu.

Episkopat zalecił też przedłużenie dyspensy od udziału w niedzielnej mszy świętej we wszystkich diecezjach aż do odwołania.

Reklama