RADIO OLSZTYN. Z jakich krajów dotarł na Warmię i Mazury koronawirus?

Data publikacji: 21.03.2020 18:35
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Olsztyn

 
Fot. pixabay

Spośród 20 mieszkańców Warmii i Mazur zarażanych koronawirusem większość wróciła z zagranicy. Pierwsze dwie osoby z Niemiec, kolejne z Włoch, Wielkiej Brytanii i Austrii.

Służby potwierdzają taką analogię przedostawania się wirusa do naszego kraju. Osoby, u których potwierdzono pozytywny wynik patogenu przebywają w szpitalach lub jeśli pozwala na to stan ich zdrowia, w kwarantannie domowej. Taką odbywają też wszystkie osoby, które powróciły z zagranicy, nawet jeśli nie wykazują objawów choroby. Także ci, którzy mieli ryzykowny kontakt z obywatelami innego kraju.

- Chodzi o 14 dni odizolowania, które teraz po ogłoszeniu epidemii w kraju jest kontrolowane jeszcze bardziej szczegółowo niż dotychczas. To bardzo ważne – zwłaszcza kiedy osób zarażonych sukcesywnie przybywa i w związku z tym na zachorowanie narażonych jest więcej ludzi – mówi Krzysztof Guzek – rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego.

13 osób z regionu chorych na COVID-19 przebywa w szpitalu w Ostródzie, 3 w Gdańsku, a 4 zostały w swoich domach, bo ich stan jest dobry.

Służby mówią o licznych przypadkach potwierdzających lekceważenie kwarantanny. Premier Mateusz Morawiecki w swoim ostatnim przemówieniu mówił o zaostrzeniu kar za ludzką bezmyślność. Górną granicę grzywny, za ujawnienie nieodbywania izolacji – z 5 tys. zwiększono do 30 tys. zł.

Reklama