Mniej osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem

Data publikacji: 21.03.2020 19:22 / Data aktualizacji: 21.03.2020 20:52
Autor: Kamil Król , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Klinika Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego

Kielce. Klinika Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z 20 do 18 spadła w województwie świętokrzyskim liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem. W szpitalach regionu przebywają obecnie cztery zakażone osoby, w tym Adam Jarubas, europoseł PSL, a wcześniej marszałek województwa świętokrzyskiego.

O swoim pozytywnym wyniku na COVID-19 poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Dwoje pacjentów Szpitala Powiatowego w Starachowicach, u których stwierdzono wirusa, w czwartek wyszły do domu i przebywają w izolacji pod nadzorem sanepidu.

Z kolei żadna z osób, które przebywały na oddziale zakaźnym w Szpitalu Powiatowym w Busku-Zdroju, nie jest zakażona koronawirusem. Jak poinformował Grzegorz Lasak, dyrektor lecznicy, badania materiału genetycznego pobrane od pacjentów wykluczyły obecność COVID-19. Obecnie w buskim szpitalu nie ma osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Jak informuje Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, na terenie województwa świętokrzyskiego 2237 osób jest poddanych kwarantannie, a 1007 jest pod nadzorem epidemiologicznym.

W powiecie sandomierskim zwiększyła się liczba osób poddanych kwarantannie poza miejscem zamieszkania.

- W bursie szkolnej w Sandomierzu, która jest do tego przeznaczona, jest teraz 11 osób, a w nocy dojadą kolejne - informuje starosta sandomierski Marcin Piwnik, przewodniczący powiatowego sztabu kryzysowego.

Dodał, że w kwarantannie domowej przebywają obecnie ponad 173 osoby. Wszyscy podlegają kontroli policyjnej, dotyczącej przestrzegania zasad odizolowania.

21.03.2020 Sandomierz. Specjalny namiot przed Szpitalem Specjalistycznymw SandomierzuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Szpital Specjalistyczny w Sandomierzu w dalszym ciągu ma zawieszone planowane przyjęcia pacjentów, zabronione są odwiedziny chorych na wszystkich oddziałach. Przed szpitalem od kilku dni stoją dwa namioty. Jeden z nich, to miejsce pierwszego kontaktu dla wszystkich osób, które zgłaszają się w tych dniach do szpitala.

W powiecie staszowskim do kwarantanny poza miejscem zamieszkania przybyła jedna osoba, a więc w internacie Zespołu Szkół są teraz dwie osoby.

- Kwarantannę domową przechodzi 150 osób - informuje starosta staszowski Józef Żółciak.

Uspokajające wieści płyną z ostrowieckiego sanepidu. Podczas sobotniej konferencji Wioletta Adamczyk-Nowak, powiatowy inspektor sanitarny odpowiadała na pytania mediów. Jak zapewnia, osoby przebywające w kwarantannie stosują się do wytycznych. Policja nie musiała dotychczas interweniować.

21.03.2020 Ostrowiec. Na zdjęciu Wioletta Adamczyk-Nowak - powiatowy inspektor sanitarny w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Policjanci otrzymuje od nas listy z nazwiskami osób objętych kwarantanną i patrolują. Do chwili obecnej nie było konieczności wystawienia mandatu za nieprzestrzeganie kwarantanny - informuje Wioletta Adamczyk-Nowak.

Jak dodała, jedynym miejscem wyznaczonym do pozadomowej kwarantanny jest bursa szkolna na osiedlu Słonecznym 48. Przekonuje, że miejsc jest wystarczająco dużo, jednak zapobiegawczo przygotowywane są kolejne.

Wioletta Adamczyk-Nowak apeluje o to, aby przestrzegać zaleceń wszelkich instytucji. Wiedzę poleca czerpać ze sprawdzonych źródeł, tzn. stron internetowych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, ostrowieckiego sanepidu czy też starostwa powiatowego i urzędu miasta.

- Bardzo proszę o przestrzeganie zaleceń inspekcji sanitarnej i stosowania się do wytycznych w zakresie kwarantanny i zasad higieny. Należy zachować spokój i na bieżąco śledzić wszelkie komunikaty i wytyczne - mówi Wioletta Adamczyk-Nowak.

Ostrowiecki sanepid pracuje 24 godziny na dobę, także w weekendy. Pracownicy zaopatrzeni są w niezbędne sprzęty ochronne. W razie potrzeby zabezpieczono także kombinezony i maski. Z placówką kontaktować się można telefonicznie, mailowo oraz poprzez e-PUAP.

Reklama