Zdalne nauczanie przynajmniej do połowy kwietnia. MEN zmienia przepisy

Data publikacji: 22.03.2020 13:54
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Od środy 25 marca nauka zdalna będzie obowiązkowa. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało rozporządzenie w tej sprawie.

Jak mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, już w ubiegłym tygodniu wszystkie szkoły w naszym województwie rozpoczęły zdalne nauczanie, ale teraz będą miały jasne wytyczne jak to robić, a nauczyciele dostaną dodatkowe możliwości. Do tej pory mogli z dziećmi jedynie powtarzać i utrwalać wiedzę.

- Będzie można realizować podstawę programową, a co za tym idzie, będzie można wystawiać oceny. Trzeba wprowadzać nowe treści zdalnie, bo nie wiemy, jak długo przerwa od zajęć szkolnych potrwa. Być może uda się utrzymać termin egzaminów zewnętrznych - tłumaczy Kazimierz Mądzik.

Kurator nie ukrywa, że konieczna będzie zmiana podejścia do nauczania. Dzieci powinny mieć zlecaną rozsądną, niezbyt dużą liczbę zdań każdego dnia. To dlatego, że w wielu rodzinach na dwoje czy troje dzieci jest jeden komputer.

Jak tłumaczy kurator, w przypadku gdyby uczniowie nie mieli komputera lub dostępu do stałego łącza internetowego, nauczyciele mogą przekazywać treści na telefony komórkowe uczniów. Nauczyciele, którzy nie mają dostępu do Internetu, mogą też prowadzić nauczanie zdalne ze szkoły.

- Wtedy, kiedy nie ma Internetu ani sprzętu, będzie można dostarczać zadania w formie papierowej. Nie ma kwarantanny narodowej, więc można również organizować indywidualne konsultacje w szkole dla dzieci - wyjaśnia Kazimierz Mądzik.

Kurator zastrzega jednak, że taka możliwość powinna być wykorzystywana tylko w razie sytuacji wyjątkowych, kiedy dziecko nie ma możliwości uczestniczenia w nauce zdalnej.

Minister Edukacji Narodowej informuje, że nauczyciele znajdą materiały do lekcji na odległość na portalu internetowym epodreczniki.pl. MEN zaapelował też do pracodawców, u których praktyki mają uczniowie szkół zawodowych. Jak mówi Kazimierz Mądzik, takie praktyki powinny być zawieszone do czasu odwołania. Nawet jeżeli dany uczeń nie zaliczy ich w tym roku, to i tak zda do następnej klasy.

Nowe przepisy dotyczące zdalnego nauczania obowiązywać będą do 10 kwietnia, ale w razie potrzeby ten termin zostanie przesunięty.

Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.

NAUKA ZDALNA OD 25 MARCA. SKĄD CZERPAĆ WIEDZĘ? [LISTA PORTALI EDUKACYJNYCH]

Tagi do tego wpisu
Reklama