Pszczoły wracają do lasów

Data publikacji: 22.03.2020 14:04
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. morgueFile free photo

Leśnicy starają się umożliwić dzikim pszczołom życie w lasach. W tym celu sadzą lipy i jawory, a także krzewy róży i głogu. To część akcji „Pszczoły wracają do lasu” i próba odtworzenia staropolskiego bartnictwa.

Marek Lotarski, leśniczy z Nadleśnictwa Stąporków podkreśla, że zwiększenie liczby pszczół w lasach przyczyni się do większej liczby zapylonych drzew również w gospodarstwach rolnych.

Jak dodaje leśnik, na terenie Polski do XVIII wieku pszczoły przetrzymywane były w barciach i dziuplach wydrążonych w drzewach. Takiemu pierwotnemu pszczelarstwu towarzyszyły specyficzne zwyczaje - język i prawo.

- Bartnictwo było jedną z ważnych gałęzi gospodarki w naszym kraju, dlatego Lasy Państwowe podjęły próbę jego odtworzenia - mówi.

Jednym z elementów programu jest ochrona i przywrócenie naturalnie występującej na terenie naszych lasów pszczoły czarnej.

- W ostatnich kilkudziesięciu latach chcąc poprawić wydajność swoich pasiek, pszczelarze sprowadzali pszczoły z różnych zakątków Europy, wypierając rodzimą pszczołę miodną - mówi.

Marek Lotarski podkreśla, że celem projektu nie jest pozyskiwanie miodu.

Reklama