Gmina Jędrzejów chce pomóc przedsiębiorcom

Data publikacji: 22.03.2020 18:57
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jędrzejów. Urząd Miejski w Jędrzejowie

Jędrzejów. Urząd Miejski w Jędrzejowie
Jędrzejów / Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Gmina Jędrzejów wprowadza ulgi, aby w obecnej sytuacji wesprzeć przedsiębiorców i chronić miejsca pracy. Ulgi te dotyczą podatku od nieruchomości i środków transportowych, a także zmniejszenia czynszów najmu oraz dzierżawy lokali komunalnych.

Jak informuje burmistrz Marcin Piszczek, jeżeli chodzi o podatek od nieruchomości i środków transportowych na wniosek podatnika płatności mogą być odraczane na okres od marca do maja lub rozkładane na raty. Ponadto, w związku z obecną sytuacją nie będzie pobierana opłata prolongacyjna oraz odsetki od nieterminowych wpłat do czerwca. Przedsiębiorcy będą mogli starać się również o umorzenie zaległości podatkowych. Jak dodaje burmistrz, w związku z tym, że wprowadzone ograniczenia skutkują spadkiem przychodów firm, gmina wprowadziła możliwość ubiegania się o zmniejszenie o połowę czynszów najmu i dzierżawy nieruchomości w okresie od 1 kwietnia do 31 maja.

- Czynsze obniżmy o połowę tam, gdzie taka konieczność zajdzie, dlatego będą analizowane poszczególne sytuacje - podkreśla Marcin Piszczek.

Zdaniem burmistrza, konsekwencje pandemii koronawirusa odczuwają już przede wszystkim właściciele małych i tych średnich firm. Dlatego ulgi kierowane są do tych, którzy już najbardziej w związku z sytuacją "dostali po kieszeni".

- To m.in. właściciele firm gastronomicznych i transportowych. Chociaż dzisiaj to już każda branża jest narażona na konsekwencje pandemii w związku z wprowadzeniem ograniczenia poruszania się i zamknięcia części sklepów - mówi włodarz gminy.

Gmina Jędrzejów zamierza również rozważyć ulgi dotyczące opłaty rezerwacyjnej na targowicy miejskiej. W tej sprawie jutro będą podejmowane decyzje.

Według najnowszych informacji w powiecie jędrzejowskim 240 osób objętych jest kwarantanną domową.. Ponadto, 8 osób przebywa w Internacie Centrum Kształcenia Rolniczego w Krzelowie na kwarantannie grupowej oraz 10 osób jest objętych nadzorem sanitarnym - informuje Zbigniew Węglowski z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie.

Reklama