W Umianowicach zbudują akwarium na 25 tys. litrów wody

Data publikacji: 23.03.2020 15:38
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.02.2020. Umianowice. Podpisanie umowy na realizację nowej atrakcji na Ponidziu. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Hałatkiewicz - dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Andrzej Bętkowski - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Łukasz Heinich – Prezes Zarządu Firmy Komplexbud, 
Bartosz Zawada – Prokurent w Firmie Komplexbud – kierownik budowy

23.02.2020. Umianowice. Podpisanie umowy na realizację nowej atrakcji na Ponidziu. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Hałatkiewicz - dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Andrzej Bętkowski - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Łukasz Heinich – Prezes Zarządu Firmy Komplexbud, Bartosz Zawada – Prokurent w Firmie Komplexbud – kierownik budowy
Fot. Izabela Mortas / Radio Kielce

Za kilka dni rozpocznie się budowa Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach. Inwestycja zakłada między innymi powstanie wielkogabarytowego akwarium. Dziś podpisano umowę na realizację nowej atrakcji na Ponidziu.

Ośrodek wybuduje firma Komplexbud. Koszt prac to około 20 mln zł, z czego większość pokryją fundusze unijne. Jak informuje Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, które z ramienia samorządu województwa realizują inwestycję, w najbliższych dniach rozpoczną się prace budowlane.

Dyrektor przypomina, że główną atrakcją ośrodka będzie wielkogabarytowe akwarium, pokazujące w ponad 25 tys. litrów wody, jak wygląda życie w Nidzie. Podkreśla, że nie będzie to akwarium z rybami z dalekich mórz, lecz prezentujące naturalne środowisko nadnidziańskie. Turyści zobaczą dwumetrową głębię rzeki, ale też płyciznę starorzecze i strefę przybrzeżną. W akwarium zamieszkają traszki i żółwie, a także ryby, w tym szczupak.

W ośrodku powstanie też minigospodarstwo rolne, gdzie osiedlą się zwierzęta gospodarskie, takie jak konik polski, krowa czerwona polska czy owca wrzosówka. Nie będzie to małe zoo służące wyłącznie do pokazywania, lecz także edukacji najmłodszych, którzy zostaną zaangażowani do różnych aktywności z udziałem zwierząt.

Tomasz Hałatkiewicz podkreśla, że ośrodek będzie w dużej mierze skoncentrowany na działalności edukacyjnej.

- Ma służyć dzieciom i młodzieży nie tylko z regionu, lecz także całego kraju. Planujemy organizację kilkudniowych pobytów w ramach między innymi zielonych szkół - mówi dyrektor.

Ośrodek  powinien otworzyć swoje podwoje wiosną 2022 roku.

Reklama