Powiat kielecki w walce z koronawirusem

Data publikacji: 23.03.2020 17:31
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Mirosław Gębski - starosta kielecki

Na zdjęciu: Mirosław Gębski - starosta kielecki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Radni powiatu kieleckiego przekażą pieniądze policjantom i strażakom na walkę z koronawirusem. Zabezpieczyli też fundusze na zorganizowanie 200 miejsc kwarantanny w powiecie.

Decyzję w sprawie przesunięcia pieniędzy na te cele radni podjęli podczas sesji rady powiatu kieleckiego. Jak podkreślał starosta kielecki Mirosław Gębski, z uwagi na przedmiot obrad, sesja nie mogła odbyć się w innym terminie.

- Nie możemy czekać z przekazaniem potrzebnych funduszy na walkę z koronawirusem, lecz działać tu i teraz. Sesja musiała zostać zwołana, by radni podjęli decyzje wspólnie. Sam jako starosta nie jestem uprawniony do dokonywania przesunięć w budżecie, musimy trzymać się procedur. Najważniejsze jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa – zaznaczał starosta.

Radni przeznaczyli w sumie 40 tys. zł na działania podejmowane przez strażaków i policjantów w powiecie kieleckim w ramach walki z koronawirusem.

- Ponadto przeznaczyliśmy 200 tys. zł z budżetu powiatu na zarządzanie kryzysowe, z czego prawie 50 tys. zł przekazujemy dla schronisk, ponieważ musimy zabezpieczyć miejsca kwarantanny – mówi Jacek Kuzia, przewodniczący rady powiatu kieleckiego. Dodaje, że zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego w powiecie musi być zabezpieczonych 200 miejsc zorganizowanej kwarantanny. Aktualnie przebywa w niej 7 osób. Znajdują się one w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Łagowie.

Mieszkańcy powiatu kieleckiego kwarantannę będą mogli odbyć też w schronisku w Mąchocicach Scholasterii, w przygotowaniu są też schroniska w Nowej Słupi, Bodzentynie i w Chęcinach.

Starosta kielecki podziękował po posiedzeniu radnym za stawienie się na sesji, a także odpowiedzialną postawę w tym trudnym dla wszystkich czasie. W sesji wzięło udział 22 na 29 radnych.

Reklama