Pomoc dla przedsiębiorców popłynie od władz województwa

Data publikacji: 24.03.2020 13:44
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
03.07.2019 / Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Pomocną dłoń do przedsiębiorców wyciągają władze samorządu województwa świętokrzyskiego. Na preferencyjnych warunkach będą udzielane pożyczki, być może zostaną też uruchomione dotacje dla właścicieli firm z regionu.

- W tej chwili pracujemy nad maksymalnym uproszczeniem procedur i stworzeniem takich warunków, by przedsiębiorcy mogli uzyskiwać z funduszy unijnych pożyczki na bieżącą działalność - mówi Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w urzędzie marszałkowskim w Kielcach.

Podkreśla, że ci, którzy już wzięli pożyczki w ramach RPO, będą mieli wydłużone okresy spłaty nawet do 12 miesięcy, a także będą mogli wziąć tak zwane wakacje kredytowe, czyli zawiesić spłatę pożyczek nawet o rok.

Dyrektor podkreśla, że dziś właściciele firm otrzymują kredyty na inwestycje, na przykład zakup sprzętu, czy prace budowlane, co w obecnej sytuacji ma się zmienić.

- Przedsiębiorcy sygnalizują, że potrzebują pożyczek obrotowych. Taką możliwość stworzymy. Takich kredytów udzielimy na sto procent. Właściciele firm pozyskają je między innymi na wynagrodzenia dla pracowników, na które w danej chwili firma nie będzie miała pieniędzy - tłumaczy Jacek Sułek.

Dodaje, że te udogodnienia zostaną zastosowane zarówno wobec tych, którzy pożyczki już zaciągnęli, jak i tych, którzy dopiero kredyty wezmą. W grę wchodzi też zmniejszenie oprocentowania pożyczek obrotowych, nawet do zero procent.

Ponadto trwają prace nad uruchomieniem dodatkowego wsparcia dla przedsiębiorców z RPO. Mowa nawet o 90 mln zł. Odbędzie się to kosztem projektów badawczo-rozwojowych, jakie mogłyby realizować uczelnie, ale też projektów związanych z uzbrajaniem terenów inwestycyjnych. Właściciele firm będą mogli starać się o pożyczki, prawdopodobnie też o dotacje.

Odrębny program wsparcia przedsiębiorców opracowuje też Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Program ten miałby objąć zarówno pożyczki, jak i dotacje.

Reklama