4 mln zł od samorządu województwa dla kieleckiego szpitala na Czarnowie

Data publikacji: 24.03.2020 15:02
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony

Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony
Fot. Radio Kielce

Władze województwa świętokrzyskiego wspierają szpitale w walce z koronawirusem. Dziś podpisano umowę na przekazanie prawie 4 mln zł dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach na zakup sprzętu i środków ochrony osobistej. W sumie samorząd województwa zabezpieczył 33 mln zł, ale trwają prace nad uruchomieniem kolejnych funduszy.

Pieniądze udało się zabezpieczyć w ramach funduszy unijnych pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego. Marszałek Andrzej Bętkowski zaznacza, że cały czas trwają analizy, jak przesunąć na walkę z koronawirusem jak największe sumy.

- Teraz przekażemy 13 mln zł dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Szpital w Czerwonej Górze zasilimy kwotą 5 mln zł, wesprzemy także Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne oraz szpital w Morawicy. W sumie na te lecznice zagospodarowaliśmy 20 mln zł - wyliczał marszałek.

Kolejne 13 mln zł otrzymają szpitale powiatowe. Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim zaznacza, że pieniądze w pierwszej kolejności zostaną przeznaczone na zakup sprzętu i wyposażenia.

- To będą głównie respiratory, pompy infuzyjne, aparaty diagnostyczne, ale też rękawice, google i kombinezony ochronne - wymieniał dyrektor.

Wicemarszałek Renata Janik powiedziała, że w przygotowaniu jest też duży projekt z Europejskiego Funduszu Społecznego na łączą sumę 30 mln zł, realizowany w partnerstwie z centrum w Podzamczu oraz trzema świętokrzyskimi lecznicami: w Czerwonej Górze, Morawicy oraz szpitalem wojewódzkim w Kielcach.

- Chcielibyśmy między innymi sfinansować wynagrodzenia osób, które pracują w laboratorium w RCNT, ale też zakupić potrzebne narzędzia i materiały, także ochrony osobistej - mówiła.

Wicemarszałek zaznaczyła też, że instytucje, które realizują w tej chwili projekty w ramach EFS i podejmują walkę z koronawirusem, mogą starać się o zwiększenie dotacji. Dotyczy to między innymi policjantów i Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Być może część pieniędzy uda się skierować także do zakładów opieki zdrowotnej oraz szpitali powiatowych.

Władze województwa poinformowały także o stanie prac w nowo utworzonym laboratorium w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym, gdzie aktualnie są badane próbki w kierunku koronawirusa. Wicemarszałek Marek Bogusławski powiedział, że wczoraj przebadano w nim pierwsze 41 próbek, dziś do laboratorium trafiło kolejnych 45.

Reklama