Ostrowieccy przedsiębiorcy proszą o pomoc samorządowców

Data publikacji: 24.03.2020 15:46
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ostrowiec Świętokrzyski. Urząd Miasta

Ostrowiec Świętokrzyski. Urząd Miasta
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ostrowieccy przedsiębiorcy chcą ratować swoje firmy oraz pracowników przed utratą pracy. W związku z pandemią koronawirusa wszyscy liczą straty i apelują o pomoc do lokalnych samorządów.

Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostrowcu Świętokrzyskim wystosował pismo do wszystkich włodarzy gmin powiatu ostrowieckiego z prośbą o wsparcie.

W piśmie przedsiębiorcy proponują umorzenie podatków od nieruchomości i środków transportu oraz czynszów w lokalach znajdujących się w zasobach gminy za drugi kwartał 2020 roku. Starszy cechu Dariusz Wierzbiński informuje, że to nie są jedyne obciążenia dla przedsiębiorców. Powyższe propozycje są punktem wyjściowym do dyskusji z włodarzami.

- Chcielibyśmy cokolwiek, aby wypracowane zostało jakieś stanowisko wspólnie, bez względu na to, czy to będzie drugi kwartał czy miesiąc. To zawsze zastrzyk, żeby przedsiębiorstwo sobie poradziło, a małe firmy już zawieszają działalność - mówi Dariusz Wierzbiński.

W związku pandemią koronawirusa przedsiębiorstwa nie zarabiają, w związku z tym niektórzy poważnie zastanawiają się nad przyszłością swoich działalności. To także trudna sytuacja pod kątem zatrudniania pracowników.

- W tej chwili w niektórych firmach 50 procent załogi jest na urlopach. To wszystko się przekłada, dlatego warto porozmawiać i pomyśleć o tym, żeby potem się nie okazało, że w naszym powiecie nie będzie pracodawców, a ludzie nie będą mieć pracy - mówi Dariusz Wierzbiński.

Środowisko przedsiębiorców spotka się w środę z prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego na rozmowy o sytuacji. . 

Tylko w ostatnim tygodniu do ostrowieckiego magistratu wpłynęło ok. 10 podań o zawieszenie działalności, a według urzędników to dopiero początek. Decyzje o zawieszeniu lub zamknięciu w większej mierze będą wpływać wraz z początkiem kwietnia.

Reklama