Wolontariusze PiS spieszą z pomocą

Data publikacji: 25.03.2020 12:55
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Michał Kita , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wolontariusze Prawa i Sprawiedliwości wspierają osoby starsze w regionie świętokrzyskim w czasie epidemii koronawirusa. We wszystkich powiatach regionu działają sztaby, które pomagają między innymi w przygotowaniu zakupów.

KIELCE I POWIAT KIELECKI

Jak informuje miejski radny Jarosław Karyś, koordynator akcji w Kielcach, do tej pory do wolontariuszy wpłynęło kilka telefonicznych zgłoszeń z prośbą o pomoc.

- Zgłaszają się do nas przede wszystkim osoby starsze powyżej 70 roku życia. Pomoc polega na tym, że nasi wolontariusze, głównie przedstawiciele młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości, kontaktują się z osobami starszymi, pobierają od nich listę zakupów i pieniądze, po czym dostarczają w bezpieczny sposób zakupione towary - zaznacza.

Jarosław Karyś podkreśla, że wolontariusze w dalszym ciągu są przygotowani na nowe zgłoszenia w niesieniu pomocy seniorom. Wolontariusze Prawa i Sprawiedliwości działają także w 13 gminach powiatu kieleckiego. Magdalena Karwat-Kasińska, koordynatorka akcji w powiecie kieleckim podkreśla, że wolontariusze pomagają nie tylko w robieniu zakupów.

- Osoby starsze mogą liczyć na naszą pomoc przy załatwianiu spraw w urzędzie gminy, czy w GOPS bez wychodzenia z domu - zaznacza.

 

POWIAT STARACHOWICKI

W powiecie starachowickim za pomoc zakupową działaczy Prawa i Sprawiedliwości odpowiedzialna jest radna powiatowa Agnieszka Kuś. Jak mówi, akcja rozrasta się, coraz więcej osób dzwoni z prośbą o pomoc.

Każdy wolontariusz wyposażony jest w rękawiczki i maseczkę. Pieniądze z lista zakupów są zostawiane w drzwiach mieszkania osoby potrzebującej, w taki sam sposób przekazywane są zakupy. Ma to na celu ochronę wolontariuszy, ale także osób starszych.

Agnieszka Kuś przewiduje, że z telefonów z prośbą o pomoc będzie coraz więcej. Do tej pory, wiele osób miało jeszcze zapasy żywności i lekarstw, teraz powoli się kończą. Kontakt dla osób z powiatu starachowickiego: 535 023 906.

 

POWIAT KAZIMIERSKI

Na pomoc działaczy Prawa i Sprawiedliwości mogą także liczyć mieszkańcy Ponidzia. Osoby starsze, samotne i znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka oraz objęte kwarantanną - mogą zwrócić się z prośbą o pomoc w zakupach do powiatowych koordynatorów akcji.

W powiecie kazimierskim jest nim Hubert Przybyszewski. Jak mówi, akcja ruszyła 13 marca. Dodaje, że w powiecie jest pięciu wolontariuszy, którzy oferują pomoc z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Z reguły, o pomoc proszą osoby, których rodziny przebywają zagranicą. Dzwonią także Polacy z zagranicy, które mają tu swoich bliskich. Dodaje, że w związku z pomocą powstała konkretna procedura.

- Listę najpotrzebniejszych zakupów, czyli: pieczywo, papier toaletowy, wodę mineralną i adres otrzymuje za pomocą wiadomości sms. Następnie produkty dostarczane są pod wskazany adres. Rachunek rozliczany jest na podstawie paragonu - zaznacza.

Zauważa, jednak, że ludzie sami potrafią się zorganizować.

- Seniorom w większości pomaga rodzina, sąsiedzi, strażacy z miejscowych jednostek. Dodatkowo funkcjonują autosklepy. Mają produkty spożywcze pierwszej potrzeby, ale też pełną gamę proszków do prania itp. Przede wszystkim podjeżdżają pod sam dom - dodaje.

Pomoc dostępna jest pod numerem telefonu: 600 216 297.

 

POWIAT PIŃCZOWSKI

Podobny schemat działania został wdrożony w powiecie pińczowskim. Tu akcje koordynuje Krzysztof Koniusz. Można dzwonić pod numer telefonu: 604 456 166. Z kolei w powiecie buskim za pomoc odpowiedzialny jest Jan Bartosik. Można dzwonić na numer telefonu: 518 175 480.

 

POWIAT STASZOWSKI

W powiecie staszowskim, pomocą zakupową dla seniorów, realizowaną przez struktury Prawa i Sprawiedliwości kieruje starosta Józef Żółciak. Poinformował, że w tej sprawie otrzymał kilka telefonów, ale do zrobienia zakupów nie doszło, ponieważ te osoby zrezygnowały. Dodał, że struktury PiS w powiecie staszowskim są przygotowane na udzielenie wsparcia seniorom. Powołani są pełnomocnicy gminni. Jeżeli będą napływać zgłoszenia, to wolontariusze zrobią zakupy artykułów spożywczych, albo leków i zostawią je przy drzwiach pod wskazanym adresem.
Numer kontaktowy dotyczący pomocy dla mieszkańców powiatu staszowskiego to: 604-667-546.

 

POWIAT SANDOMIERSKI

W powiecie sandomierskim, akcja „Wspieraj Seniora” prowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem. Poseł Marek Kwitek uważa, że akcja nie ma charakteru masowego, ponieważ pomoc zakupową dla osób starszych i chorych realizują także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, Straż Pożarna, Caritas i pracownicy ośrodków pomocy społecznej, tak więc zapotrzebowanie trafia do kilku miejsc i jest realizowane, my jesteśmy cały czas gotowi do pomocy - stwierdził poseł Kwitek.

Pełnomocnik ds. pomocy seniorom w powiecie sandomierskim Stanisław Zięba poinformował, że w każdej gminie jest powołana osoba do koordynowania akcji. Zaangażowani zostali do niej działacze i sympatycy PiS, którzy są znani w lokalnych społecznościach. To istotne, ponieważ zdarzają się oszuści, którzy próbują dorobić się na epidemii - powiedział Stanisław Zięba.
Numer telefonu, pod który seniorzy z powiatu sandomierskiego mogą zgłaszać potrzeby w zrobieniu zakupów spożywczych oraz leków: 666 260 489. Pomoc jest bezpłatna.\

 

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

W powiecie jędrzejowskim, koordynatorem akcji jest Tomasz Puchrowicz, radny powiatu jędrzejowskiego. Jak powiedział na razie otrzymał tylko dwie interwencje, aby wesprzeć osoby starsze. Pomoc już do nich dotarła. Jak mówi, była to pomoc w zrobieniu zakupów oraz wykupieniu leków.

- To były dwie osoby starsze mnie osobiście dobrze znane z racji tego, że wcześniej pomagaliśmy im m.in. w ramach akcji „Paczka dla bohatera”. Czekam na wszelkie interwencje pod numerem telefonu: 508-661-984 - podkreśla Tomasz Puchrowicz.

 

POWIAT OSTROWIECKI

W powiecie ostrowieckim, akcja wolontariuszy PiS trwa już ponad tydzień. Koordynuje ją Krzysztof Ołownia. Jak mówi, zainteresowanie jest duże, dziennie odbiera do 30 telefonów od starszych osób z prośbą o pomoc w zakupach. Dzwonią głównie mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego.

- Dzwonili m.in. mieszkańcy osiedli: Stawki, Rosochy, Ogrody, Henryków - mówi Krzysztof Ołownia.

Od początku w pomoc zaangażowało się kilkanaście osób, jednak zgłoszeń z prośbą o pomoc w zakupach jest coraz więcej. Krzysztof Ołownia prosi o wsparcie akcji.

- Moja prośba do osób, które ewentualnie rozważają możliwość podjęcia współpracy w ramach tej akcji, o zgłaszanie się o kontakt pod numerem, który znaleźć można na stronie Prawa i Sprawiedliwości na Facebooku, a także na stronie Radia Kielce - mówi Krzysztof Ołownia.

Krzysztof Ołownia mówi, że niestety zdarzają się telefony, które w jego opinii mają na celu dyskredytowanie akcji i dezorganizowanie pracy wolontariuszy. Informuje także, że wczoraj o pomoc poprosił senior, który numer do koordynatora akcji Prawa i Sprawiedliwości otrzymał od pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Krzysztof Ołownia uważa, że tego typu jednostka także powinna pomagać potrzebującym, a nie odsyłać do społeczników.

Starsi mieszkańcy, którzy potrzebują pomocy w zakupach, mogą kontaktować się pod numerem telefonu 792 022 259.

Akcja Prawa i Sprawiedliwości #wspierajseniora jest prowadzona we wszystkich powiatach województwa świętokrzyskiego.

Podobne wiadomości
16.03.2020 15:46

Wolontariusze PiS pomagają

Reklama