Na spacer można, ale lepiej zostać w domu. Leśnicy wprowadzają ograniczenia

Data publikacji: 25.03.2020 14:21
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ogłoszenia w gminie Masłów

Ogłoszenia w gminie Masłów
Fot. archiwum prywatne

Lasy Państwowe nie zakazują wejść do lasu, ale w związku z ostatnimi decyzjami rządu wprowadzają ograniczenia. W miejscach tłumnie uczęszczanych pojawiają się tabliczki z apelem, by zaniechać grupowych spacerów i aktywności fizycznej.

- Świętokrzyskie lasy nadal są dostępne dla mieszkańców, ale wprowadzono obostrzenia dotyczące tak zwanych stref relaksu - informuje Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

- Chodzi o różnego rodzaju wiaty, ławeczki i inne tego typu miejsca, z których mogłoby korzystać więcej osób. Miejsca te są zabezpieczone taśmami, obok znajdują się komunikaty o ich wyłączeniu z użytkowania - precyzuje.

Na terenie Nadleśnictwa Daleszyce strefą wyłączoną z ruchu są między innymi urządzenia rekreacyjne znajdujące się przy parkingu Wymysłów znajdującym się między miejscowościami Niwy i Cisów, wiata w Niestachowie oraz wiata na początku ścieżki przyrodniczej w Cisowie.

Także wokół zbiornika w Cedzynie ruch zwiedzających jest ograniczony. Przemysław Łysak, wójt gminy Górno mówi, że jeszcze dziś powinny pojawić się komunikaty.

- Teren nad zalewem po rewitalizacji był ostatnio często odwiedzany, ale zgodnie z wczorajszymi decyzjami rządu, przygotujemy apele, by nie korzystać z nieruchomości nad zalewem, które dzierżawimy, w tym ze ścieżki rowerowej i deptaku - informuje wójt.

Po drugiej stronie zalewu, apele do korzystających ze strefy rekreacyjnej jeszcze w ubiegłym tygodniu wystosował Tomasz Lato, wójt gminy Masłów.

- Rozwiesiliśmy około 30 apeli na całym terenie nad zalewem w Cedzynie, jak również na Żeromszczyźnie i wszystkich boiskach oraz placach zabaw w gminie. W poprzednim tygodniu, gdy była ładna pogoda, widzieliśmy duże grupy spacerujących, dlatego zareagowaliśmy natychmiast – zaznacza wójt.

Włodarz mówi, że od dwóch dni z w tych miejscach pojawia się znacznie mniej osób.

Marek Miazga z Nadleśnictwa Zagnańsk informuje, że odseparowano wiaty znajdujące się przy Dębie Bartku, by nikt z nich nie korzystał. Nadleśniczy apeluje też, by ograniczyć wycieczki do tej atrakcji.

Leśnicy podkreślają, że nie zniechęcają do spacerów w lesie, jednak zalecają unikanie miejsc, gdzie zwykle gromadzi się więcej osób. Apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i rzadsze spacery wyłącznie w jak najmniejszym rodzinnym gronie, a najlepiej pojedynczo.

Reklama