Radni pozytywnie o ulgach dla przedsiębiorców

Data publikacji: 25.03.2020 18:01
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Urząd Miasta Kielce

Kielce. Urząd Miasta Kielce
Kielce. 09.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Kieleccy radni pozytywnie odnoszą się do projektu pomocy dla przedsiębiorców, stworzonego przez urzędników prezydenta Bogdana Wenty. Mają przy tym swoje uwagi i propozycje dalszego wsparcia dla kieleckiego biznesu. Projekt zakłada m.in. ulgi w podatkach lokalnych, niższe czynsze za wynajem lokali komunalnych i mniejsze ceny za wywóz śmieci dla firm.

Jarosław Karyś, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości popiera rozwiązanie prezydenta Wenty. Jak mówi, ulgi dla przedsiębiorców są kluczowe dla poprawy trudnej obecnie sytuacji i dobrze, że prezydent zajął się sprawą tak szybko.

- Każde działanie, które pomoże zwłaszcza tym małym przedsiębiorcom kieleckim, którzy są w całości uzależnieni od klientów, jest bardzo potrzebne i dobrze, że program pomocowy został sprawnie wprowadzony w życie - mówi.

Przewodniczący rady miasta i członek klubu Bezpartyjni i Niezależni, Kamil Suchański chwali tempo pracy prezydenta, zwraca jednak uwagę, że niektóre aspekty projektu mogłyby być poprawione. Przykładem są zbyt restrykcyjne wymagania. Przewodniczący liczy na to, że projekt pomocy dla kieleckich przedsiębiorców będzie z czasem modyfikowany o propozycje radnych.

- Liczę, że to dopiero pierwsze, stworzone na gorąco propozycje. Projekt można byłoby rozszerzyć m.in. o całkowite zniesienie podatku od nieruchomości - dodaje.

Przewodniczący argumentuje, że koszty, które poniesienie miasto teraz, później odzyskane zostaną z podatku PIT, który w innym wypadku może być dużo niższy.

Projekt pomocowy chwali również Agata Wojda, szefowa klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Wychodzi jednak ze swoją propozycją, aby ulgi obejmowały nie tylko przedsiębiorców zajmujących tereny należące do miasta, ale wszystkich lokali komunalnych, także wynajmowanych np. przez Kielecki Park Technologiczny. Liczy również, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać, to ulgi powinny obejmować większą część kieleckich przedsiębiorców.

Anna Kibortt, przewodnicząca klubu Wspólne Kielce chwali projekt miasta, ale zwraca uwagę, że wielu przedsiębiorców czuje się w nim pominiętych. Zaznacza przy tym, że w tej wyjątkowej sytuacji każda pomoc jest przydatna, a miasto ma ograniczone możliwość finansowego zaciśnięcia pasa.

Szczegóły dotyczące programu pomocowego dla kieleckich przedsiębiorstw znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miasta Kielce.

Reklama