RADIO BIAŁYSTOK. Rolnik na kwarantannie - może pracować w gospodarstwie?

Data publikacji: 26.03.2020 09:35
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Białystok

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy rolnik przebywający na kwarantannie w związku z epidemią koronawirusa może pracować w swoim gospodarstwie? Np. doglądać zwierząt czy orać pole?

Jeden z rolników z powiatu sokólskiego przekonywał policjanta, że ma do tego prawo i nie było go w domu w trakcie kontroli. Teraz funkcjonariusze ustalają gdzie był w tym czasie. Do sprawy odniósł się też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Jak mówi rzecznik podlaskiej policji nadkom. Tomasz Krupa - policjanci stwierdzili nieobecność mężczyzny podczas kontroli kwarantanny.

Dzielnicowy z Sokółki w trakcie kontroli stwierdził, że w miejscu kwarantanny nie ma mężczyzny, który powinien tam przebywać. W rozmowie telefonicznej przyznał, że wyjechał obsiać pole. Jak powiedział policjantowi – dzwonił wcześniej do służb sanitarnych, które miały mu powiedzieć, że może to zrobić. Teraz wyjaśniamy m.in. czy w tej sprawie zostało zrobione wszystko zgodnie z prawem – tłumaczy nadkom. Tomasz Krupa.

Czy rolnik będący na kwarantannie może w tym czasie zajmować się gospodarstwem? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego mówią wprost – rolnik nie opuszcza terenu swojego gospodarstwa. Pole jest terenem gospodarstwa. Policja nie może w takim przypadku karać. Są wytyczne bardzo jasne – nie ma spotkania się z innymi ludźmi, nie ma kontaktowania się z sąsiadami, nie ma zapraszania gości, chodzenia do kogoś, nie ma zatrzymywania się koło sklepu. Natomiast terenem kwarantanny jest teren gospodarstwa, bo rolnika nikt nie zwalnia z odpowiedzialności za swoje zwierzęta i uprawy. Nie ma możliwości, żeby ktoś inny – wojsko czy ktokolwiek – rolnika był w stanie zastąpić. Natomiast ja nie znam szczegółów – gdzie ten rolnik dokładnie był w tym czasie? Czy orał pole, czy czasami nie pojechał do sąsiadów lub sklepu? Sprawa jest indywidualna. Rolnik powinien zwrócić się do stacji epidemiologicznej, która w takich sytuacjach decyduje. Jeśli rzeczywiście wykonywał prace, to karany z tego powodu nie będzie – tłumaczy minister rolnictwa.

Czy w czasie kwarantanny rolnikowi może pomagać rodzina?

Tak, oczywiście. Rodzina może mu w tym czasie pomagać. Również jeżeli rolnik zatrudnia pracowników, to dotyczy szczególnie dużych rolników, to ci pracownicy, jeżeli musieliby zostać na obserwacji w kwarantannie, to mogą być na terenie tego gospodarstwa. Nie muszą w swoich domach rodzinnych, bo pozostają na terenie gospodarstwa. W warunkach, które zapewni pracodawca, po to, by dalej pracować np. przy zwierzętach – podkreśla minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny - rolnicy przebywający w kwarantannie domowej powinni m.in. w miarę możliwości ograniczyć kontakt z innymi domownikami. Używać oddzielnych naczyń i, jeśli to możliwe, korzystać z oddzielnej łazienki i toalety.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna w wysokości 30 tys. zł.

Reklama