Kłopoty z e-nauczaniem do rozwiązania [PORADNIK]

Data publikacji: 26.03.2020 12:50
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Kielce. 04.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Po pierwszym dniu obowiązkowej nauki zdalnej do Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty wpływają prośby i skargi od rodziców, którzy twierdzą, że ich dzieci są przeciążane nauką.

Kierujący urzędem Kazimierz Mądzik, ponownie apeluje do prowadzących lekcje o rozsądek.

- Ciągle mamy skargi rodziców i uczniów, że nauczyciele zadają za dużo materiału i dzieci muszą pracować więcej niż wtedy, kiedy chodziły do szkoły. Zacytuję tylko jednego maila od licealistki, która twierdzi, że żeby zrobić wszystkie zlecone zadania musiała poświęcić im 16 godzin - twierdzi Kazimierz Mądzik.

Drugim problemem, który pojawił się pierwszego dnia były nadmiernie obciążone serwery firm, które stworzyły elektroniczne dzienniki. Librus i Vulcan nie wytrzymywały masowej liczby logowań. Jak mówi Kazimierz Mądzik, dziennik elektroniczny to tylko jedno z wielu narzędzi, którymi mogą posługiwać się nauczyciele prowadzący lekcje zdalne.

- Ministrowie cyfryzacji i edukacji spotkali się z przedstawicielami największych portali zajmujących się edukacją i otrzymali zapewnienia, że problemy w najbliższych dniach powinny zostać rozwiązane - twierdzi kurator.

Jak dodaje Kazimierz Mądzik, Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało poradnik dla nauczycieli, którzy mają problemy z prowadzeniem lekcji na odległość.

- Tam są wszystkie informacje o zdalnym nauczaniu. Są adresy przydatnych portali edukacyjnych oraz wskazówki dla dyrektorów i nauczycieli jak organizować zdalne nauczanie, żeby było skuteczne - tłumaczy kurator.

Poradnik MEN dostępny jest na stronie internetowej resortu oraz na stronie Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty. 

Reklama