Testy dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników w pierwszej kolejności

Data publikacji: 26.03.2020 13:23
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Personel medyczny, między innymi lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni, którzy mają objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem będą poddawani badaniom diagnostycznym, nawet jeśli nie są w stanie udokumentować kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie.

Jak informuje Jarosław Ciura, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, Główny Inspektorat Sanitarny zalecił, by badania w pierwszej kolejności wykonywać u tych osób, które są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem.

- Badania mają dotyczyć pracowników służby zdrowia, laboratoriów i nadzoru epidemiologicznego, a także pracownicy służb mundurowych - wylicza Jarosław Ciura.

Osoby te nie muszą mieć udokumentowanych kontaktów z osobą podejrzaną o zakażenie wirusem. Natomiast muszą mieć nasilone objawy, takie jak kaszel, gorączka, czy duszność. Osoby, które w pierwszej kolejności będą mieć wykonywane testy na obecność koronawirusa, to także osoby  zajmujące ważne funkcje w państwie, samorządzie oraz odpowiedzialni za obsługę pasażerów na   lotniskach, w pociągach, czy autobusach.

Reklama