Pierwsze kary za łamanie kwarantanny

Data publikacji: 27.03.2020 12:46 / Data aktualizacji: 27.03.2020 13:41
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ogromną lekkomyślnością wykazał się 62-letni mieszkaniec Ostrowca Św., który podczas kwarantanny wyszedł z domu, żeby pić alkohol. Do zdarzenia doszło w czwartek. Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji informuje, że funkcjonariusze poszli do jednego z mieszkań na kontrolę, związaną z przestrzeganiem zasad kwarantanny.

Okazało się, że pod wskazanym adresem nie było 62-letniego mężczyzny. Mundurowi ustalili, że ostrowczanin znajduje się na ulicy w pobliżu mieszkania. Tam znaleźli mężczyznę i poinformowali go o obowiązku kwarantanny i konsekwencjach wynikających z niestosowania się do jej zasad. Wyczuwalna była od niego silna woń alkoholu. Lekceważąco wyrażał się o całej sytuacji. Obecny na miejscu patrol sporządził odpowiednią dokumentację, która przesłana zostanie do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim i służb sanitarnych.

Jarosław Ciura, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach informuje, że w regionie od 19 marca sporządzono 69 wniosków o ukaranie osób, które nie przestrzegają zasad kwarantanny. Ponadto skierowano 6 wniosków do prokuratury.

Sędzia Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach informuje, że do sądów w Kielcach i Skarżysku do tej pory wpłynęły 3 sprawy o ukaranie osób, które nie przestrzegały zaleceń służb sanitarnych. Chodzi o dwóch mężczyzn, którzy mając wyraźne objawy zarażenia koronawirusem, uciekli ze szpitala przy ulicy Radiowej w Kielcach. Z kolei inny mężczyzna nie stosował się do zasad kwarantanny. Ta sprawa będzie rozpatrywana w Skarżysku.

Sprawy nie będą rozpatrywane w trybie pilnym ani przyspieszonym. Chodzi o względy bezpieczeństwa. Trzeba mieć na uwadze, że są to osoby, które mogą być zarażone. Mężczyznom grozi grzywna w wysokości 5 tys. zł.

Zgodnie z nowymi przepisami, za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara grzywny do 30 tys. zł, którą nakłada Powiatowy Inspektor Sanitarny. Ponadto osoby, które nie zastosują się do zaleceń muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z treści art. 116 Kodeksu Wykroczeń, za którą grozi kara grzywny albo nagana.

Reklama