Tężnia w Busku prawie gotowa

Data publikacji: 28.03.2020 16:50
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.03.2020 Busko - Zdrój. Tężnia. Budowa

28.03.2020 Busko - Zdrój. Tężnia. Budowa
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prace przy budowie kompleksu uzdrowiskowego w Busku-Zdroju minęły już półmetek. Z kolei budowa tężni solankowej dobiega końca.

Kierownik Sylwester Przanowski informuje, że wszystkie prace są wykonywane zgodnie z założonym harmonogramem. Nie ukrywa, że sytuacja związana z szerzącą się epidemią koronawirusa spowalnia ich postęp. Jednak nie są to utrudnienia na tyle duże, aby mogły stworzyć większe zagrożenie, co do dalszych terminowych etapów budowy.

- Prace przy montażu głównej konstrukcji drewnianej są już zakończone. Obecnie montowane są dodatkowe elementy tzw. drewniane koryta pozwalające na rozprowadzenie po obiekcie solanki. Również prace przy montażu tarniny sprowadzonej z Bieszczadów są na poziomie 80 procent. Ułożyliśmy już 4 tysiące metrów kwadratowych tarniny, które będą tworzyć odpowiedni mikroklimat - zaznacza.

Sylwester Przanowski podkreśla, że pełną parą idą również prace przy budowie kompleksu uzdrowiskowego, czyli przy pawilonie pijalni uzdrowiskowej z oranżerią oraz fontannie z efektami świetlnymi.

- Zamontowana została już konstrukcja drewniana pod budowę domu zdrojowego. Od następnego tygodnia rozpoczną się prace związane z montażem blachy na dachu. W następnej kolejności po zaakceptowaniu projektu warsztatowego przystąpimy do montażu fasady zewnętrznej - dodaje.

Przypomnijmy, tężnia ma ponad 8 metrów wysokości oraz kształt koła o obwodzie przeszło 200 metrów. Umożliwi kuracjuszom oddychanie powietrzem nasyconym solankowym aerozolem, który ma bardzo dobry wpływ na zdrowie.

W ramach inwestycji również teren wokół zostanie odpowiednio zagospodarowany, przebudowywane są alejki parkowe, utworzone zostaną ścieżki spacerowe z ławkami do odpoczynku.

Zakończenie inwestycji o wartości ponad 24,5 mln zł zaplanowane jest na 30 listopada, a oddanie do użytku wiosną 2021 roku.

Reklama