Żołnierze WOT pomagają potrzebującym

Data publikacji: 29.03.2020 15:13
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.02.2020. Sandomierz. Akcja „Odporna wiosna”

29.02.2020. Sandomierz. Akcja „Odporna wiosna”
Fot. 102. batalion lekkiej piechoty w Sandomierzu

Wojska Obrony Terytorialnej z Sandomierza codziennie niosą pomoc osobom starszym, schorowanym, samotnym oraz matkom, które same wychowują dzieci. Wsparcie polega na robieniu zakupów i dostarczaniu ich pod drzwi potrzebujących.

29.02.2020. Sandomierz. Akcja „Odporna wiosna”Fot. 102. batalion lekkiej piechoty w Sandomierzu

Terytorialsi działają w ten sposób w 10 gminach województwa świętokrzyskiego, z których 4 znajdują się w powiecie sandomierskim. Dziennie pomoc trafia do 10-12 osób, ale ta liczba  rośnie.

- Jesteśmy na to gotowi - powiedział ppłk Arkadiusz Nenutil, dowódca 102. batalionu lekkiej piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dodał, że wsparcie polega także na udzielaniu pomocy psychologicznej .

- Naszym atutem jest, że w szeregach mamy przedstawicieli różnych zawodów i środowisk. Wykorzystujemy to w trudnym czasie. Mamy przygotowanych psychologów do niesienia pomocy, mamy też kierowców, którzy dostarczają żywność pod wskazany adres - powiedział ppłk Nenutil.

Działania odbywają się w ramach akcji ph. „Odporna wiosna” i obejmują również wsparcie dla placówek medycznych i służb sanitarnych w zakresie przeciwdziałania epidemii. Terytorialsi są także gotowi, aby pomagać policji w nadzorowaniu osób przebywających na kwarantannie.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej  oddają honorowo krew - to również jeden z elementów ich wkładu w trudny czas epidemii. W 102. batalionie lekkiej piechoty krew oddało już 13 żołnierzy,  co dało około 7 lirów krwi. W całej brygadzie żołnierze oddali ponad 21 litrów krwi.

Do koordynacji działań, WOT powołał w swoich szeregach osoby łącznikowe będące w stałym kontakcie z ośrodkami pomocy społecznej w poszczególnych gminach. Zapotrzebowanie na konkretny rodzaj pomocy można też zgłaszać drogą elektroniczną za pomocą aplikacji pn. „Odporna wiosna”.

By akcja była skuteczna, zaangażowana jest do niej połowa 102. batalionu lekkiej piechoty. Żołnierze są w koszarach. Potem będzie zamiana i do społecznej pracy przyjedzie druga część batalionu.

- Musimy część sił mieć w odwodzie, dlatego pracujemy na zmianę - dodał ppłk Arkadiusz Nenutil i podkreślił ogromne zaangażowanie żołnierzy we wszystkie realizowane formy wsparcia.

29.02.2020. Sandomierz. Akcja „Odporna wiosna”Fot. 102. batalion lekkiej piechoty w Sandomierzu

Reklama