Przestępcy chcą zarobić na epidemii

Data publikacji: 29.03.2020 15:28
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Kamil Tokarski, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach

Na zdjęciu: Kamil Tokarski, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach
Kielce. 28.05.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Czas epidemii wykorzystują przestępcy. Zamknięcie sklepów, banków, urzędów państwowych, centralnych i lokalnych spowodowało, że życie przeniosło się do Internetu. Dużo spraw można załatwić przez komputer z domu, ale trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności, rozsądku i przestrzeganiu zasad.

Jak powiedział Kamil Tokarski, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, by uniknąć kłopotów podczas zakupów należy korzystać z usług zaufanych sprzedawców, którzy cieszą się dobrą opinią kupujących. Ważne jest, by wchodzić na zaufane portale. Trzeba też używać stron korzystających z protokołu „https”, który oznacza połączenia szyfrowane pozwalające na przesłanie danych w taki sposób, by były trudniejsze do przechwycenia.

Ostrożność trzeba również zachować podczas finalizowania transakcji. Przy dokonywaniu przelewów należy dokładnie sprawdzić adres banku, czy dane do przelewu nie zostały podmienione. Przestępcy wysyłają również wiadomości, w których znajdują się konkretne linki. Za ich pomocą wyłudzają loginy i hasła do bankowości internetowej, a także kody autoryzacyjne.

Wykorzystując obawę i niepewność związane z epidemią przestępcy oferują ostatnio nadzwyczajne tabletki, amulety oraz napary gwarantujące odporność i natychmiastowe wyzdrowienie.

Kamil Tokarski poradził, by wszelkie próby naciągania, wyłudzania, czy oszustwa jak najszybciej zgłaszać policji i bankom. Im szybsza reakcja, tym większe szanse na odzyskanie pieniędzy i schwytanie przestępców.

Reklama