W Kazimierzy Wielkiej wojsko będzie dowozić posiłki

Data publikacji: 30.03.2020 13:42
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Około kwadransa trwała dziś nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Kazimierzy Wielkiej. W trakcie posiedzenia burmistrz Adam Bodzioch przedstawił aktualną sytuację w gminie związaną z zagrożeniem epidemiologicznym.

Burmistrz poinformował, że gmina Kazimierza Wielka podobnie jak wszystkie gminy w Polsce podjęła działania w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią COVID -19. Zgodnie z dyspozycją wojewody oraz sanepidu gmina wskazała miejsca do kwarantanny dla mieszańców, którzy nie mają możliwości przebywania w izolacji w swoim miejscu zamieszkania.

- Wskazanych zostało 25 obiektów należących do gminy, w tym świetlice wiejskie, remizy, budynek LZS Jawornik oraz MKS Sparta. Zobowiązaliśmy się również zapewnić w tych budynkach ogrzewanie, możliwość korzystania ze środków higieny. Powiat zapewnił łóżka oraz pościel - zaznacza.

Burmistrz przypomniał, że urząd gminy funkcjonuje na zasadach wzmożonej ostrożności. Część pracowników pracuje zdalnie. Dodaje, że w budynku znajduje się dziennik podawczy, gdzie petenci mogą wrzucać dokumenty do specjalnej urny. Te z kolei wyciągane są dopiero na drugi dzień.

Burmistrz poinformował także, że zakupiono dla urzędu oraz straży OSP maski, rękawice ochronne oraz środki dezynfekujące. Dodaje, że systematycznie odbywają się także narady sztabu kryzysowego z udziałem m.in. policji i straży.

- Na ostatniej naradzie podpisana została umowa z przewoźnikiem, który będzie transportował osoby na kwarantannę. Jesteśmy w stałym kontakcie z wojskiem i od tego tygodnia będą dwa razy w tygodniu dowożone posiłki dla osób objętych kwarantanną niemających możliwości być dożywianym przez rodzinę. Również gminny ośrodek pomocy społecznej dokarmia osoby będące na kwarantannie - zaznacza.

Zgodnie ze stanem na 30 marca, na terenie gminy 59 osób objętych jest kwarantanną, z czego dwie osoby korzystają z izolacji przygotowanej przez gminę i powiat. Jedna z nich od czwartku przebywa w miejscowości Plechów, druga z kolei od piątku w internacie Zespołu Szkół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Cudzynowicach.

Na terenie powiatu objętych kwarantanną jest 120 osób. Na ten moment nie ma zachorowań.
Burmistrz przypomina, że osoby, które potrzebują pomocy mogą dzwonić codziennie do godziny 19.00 na numer telefonu: 413521922 lub 574527066.

Reklama