Które płyny do dezynfekcji są skuteczne?

Data publikacji: 30.03.2020 15:05
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W ostatnich tygodniach bardzo dużym powiedzeniem cieszą się antybakteryjne płyny do dezynfekcji rąk. Jednak nie wszystkie działają w skuteczny sposób.

Jak wyjaśnia dr Wojciech Przybylski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Końskich, przy wyborze płynu należy kierować się ilością stężonego w nim alkoholu.

- Płyny antybakteryjne, które zawierają przynajmniej 60 proc. alkoholu są skuteczne, gdy działają bakteriobójczo i wirusobójczo. Każdy płyn, który zawiera mniejsze stężenie alkoholu nie działa skutecznie. On tylko przemywa ręce, ociera je z kurzu, ale nie działa bakteriobójczo - mówi dr Wojciech Przybylski.

Jak podkreśla, przy dezynfekcji rąk bardzo ważne jest, by płyn nalewać na wcześniej umyte i wysuszone dłonie. Po zaaplikowaniu płynu na ręce nie należy go wycierać, a odczekać aż sam odparuje.

- Odparowanie to proces, który doprowadza do tego, że drobnoustroje, które są na skórze ulegają rozpadowi i giną. Dlatego po dezynfekcji należy odczekać dwie, czy trzy minuty, by ten płyn mógł spokojnie odparować. Wówczas wiemy, że dłonie zostały zdezynfekowane skutecznie - dodał Wojciech Przybylski.

Płyny antybakteryjne o stężeniu ponad 60 proc. alkoholu są bezpieczne również dla dzieci, ponieważ skóra nie wchłania takiego preparatu.

Reklama