Wzrost rejestracji w urzędach pracy

Data publikacji: 31.03.2020 11:51
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Powiatowy Urząd Pracy

Kielce. Powiatowy Urząd Pracy
Kielce. 16.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Powoli zaczyna przybywać osób poszukujących pracy. Coraz więcej bezrobotnych rejestrują urzędy pracy w województwie świętokrzyskim. Odbywa się to inaczej, niż dotychczas, ponieważ wnioski uzupełnia się przede wszystkim elektronicznie.

Obsługa osobista została wstrzymana między innymi w Wojewódzkim Urzędzie Pracy i Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach. Urzędnicy zachęcają do rejestracji elektronicznej, która jeszcze dwa tygodnie temu była mało popularnym sposobem kontaktu.

Grzegorz Piwko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy podkreśla, że wielu bezrobotnych wciąż ma problemy z taką formą rejestracji, dlatego dla chętnych zorganizowano alternatywę. Umożliwiono rejestrację poprzez wypełnienie kart znajdujących się przed budynkiem Powiatowego Urzędu Pracy. Te wrzuca się do znajdującej się obok skrzynki, a dalsze formalności pomaga uzupełnić urzędnik. Grzegorz Piwko nie kryje, że liczba osób rejestrujących się jako bezrobotni powoli wzrasta. Średnio to 30 osób dziennie. Znaczny wzrost rejestrujących zaobserwowano po weekendzie, w którym rząd poinformował o zamknięciu granic.

- Ludzie wracali z zagranicy i zależało im na rejestracji, by posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Teraz przygotowujemy się na wzrost rejestracji spowodowanych wypowiedzeniami w zakładach pracy, w związku z obecną sytuacją z koronawirusem – mówi.  

Dyrektor podkreśla, że urząd przygotowuje się do aktywizacji bezrobotnych, a także udzielania pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku sytuacji epidemiologicznej w kraju. Szczegóły będą znane, gdy rząd podejmie konkretne decyzje. Na razie wiadomo wstępnie, że właściciele najmniejszych firm będą mogli pozyskać do 5 tys. zł pożyczki. 

Reklama