Busko w walce z koronawirusem

Data publikacji: 03.04.2020 08:58
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

"Busko walczy z koronawirusem" - to tytuł akcji, którą zainicjowali w ostatnim czasie młodzi mieszkańcy miasta. Z każdym dniem inicjatywa nabiera tempa. Obecnie grupa liczy ponad 360 członków, którzy nie są obojętni na sytuację innych ludzi i są gotowi nieść pomoc w każdej chwili.

Katarzyna Gawrońska, członkini grupy podkreśla, że celem akcji jest samopomoc sąsiedzka i ułatwienie przechodzenia kwarantanny. W tym celu dołączono do ogólnopolskiej kampanii Widzialna Ręka i utworzono grupę w mediach społecznościowych.

- Polega ona na pomocy osobom starszym, będącym w grupie podwyższonego ryzyka w przypadku zakażenia wirusem COVID-19, w robieniu i dostarczaniu zakupów, wyprowadzaniu zwierząt domowych, realizacji recept. Wszystko to z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności - zaznacza. - Każdy pomaga jak może - podkreśla Katarzyna Gawrońska. Dodaje, że z dnia na dzień rodzi się coraz więcej inicjatyw. Chociażby ta dotycząca szycia maseczek ochronnych.

Jak mówi Katarzyna Gawrońska dotychczas grupa własnoręcznie wykonała ponad 400 maseczek. Maski dostarczają także darczyńcy. Łącznie ponad tysiąc masek i kilkadziesiąt przyłbic trafiło już do szpitala powiatowego w Busku-Zdroju.

- Maski szyte są własnoręcznie, następnie sprawdzane i sterylizowane - podkreśla.

Pomagają: Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych w Stopnicy, osoby prywatne, lokalni przedsiębiorcy, społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiślicy. Dużą pomoc niesie również Harcerska Grupa Ratownicza w Busku-Zdroju.

Koordynatorzy uruchomili także kolejną akcję „Posiłek dla buskiego medyka”. Jedzenie przekazują buskie lokale gastronomiczne, natomiast mieszkańcy wspierają akcję poprzez internetową zbiórkę pieniędzy. Celem jest pomoc nie tylko służbie zdrowia, ale przy okazji wsparcie buskiej gastronomii w czasach kryzysu. Do grupy dołączają także osoby, które deklarują pomoc uczniom w nauce np. języka angielskiego.

Osoby, które chcą uzyskać pomóc mogą skontaktować się z grupą za pomocą e-maila: widzialnarekabusko@gmail.com.

Reklama