Caritas sandomierska rusza ze świątecznymi paczkami

Data publikacji: 03.04.2020 12:44
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.04.2020. Sandomierz. Caritas Diecezji Sandomierskiej przekazuje paczki

03.04.2020. Sandomierz. Caritas Diecezji Sandomierskiej przekazuje paczki
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Caritas Diecezji Sandomierskiej rozpoczęła przekazywanie paczek żywnościowych na Święta Wielkanocne dla osób biednych, samotnych i chorych.

Zawsze były one przygotowywane z artykułów pochodzących ze zbiórki, ale w tym roku z powodu epidemii koronawirusa organizacja zakupiła żywność za własne pieniądze oraz za środki przekazane od Caritas Polska. Dla rodzin przygotowano paczki o wadze około 10 kilogramów każda.

- Cieszę się, że w tej wyjątkowo trudnej sytuacji udało się przygotować pomoc na święta dla 140 rodzin, a kolejne sto otrzyma od nas pieniądze na konto, by mogły zrobić świąteczne zakupy - powiedział ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

03.04.2020. Sandomierz. Caritas Diecezji Sandomierskiej przekazuje paczki. Na zdjęciu: Ks. Bogusław Pitucha - dyrektor Caritas Diecezji SandomierskiejFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Jeśli ktoś nie ma własnego konta, pieniądze możemy przesłać na inny, wskazany rachunek, jesteśmy elastyczni, bo chcemy pomóc jak największej liczbie osób - dodał.

Ksiądz poinformował, że wszystkie paczki przygotowali pracownicy sandomierskiej Caritas, ponieważ wolontariusze, czyli uczniowie szkół średnich są z tego wyłączeni w tym roku z powodu epidemii. Pracownicy zajmują się także rozwożeniem paczek, które dostarczają pod drzwi danej osoby.

Siostra Teresa jest pielęgniarką środowiskową i także zajmuje się dystrybucją świątecznych paczek. Powiedziała, że na co dzień ma rozeznanie w potrzebach swoich pacjentów.

- W szczególnie trudnej sytuacji są ludzie samotni i chorzy, ale również rodziny wielodzietne i samotne matki. Te osoby bardzo czekają na pomoc i są za nią wdzięczne, zwłaszcza teraz, gdy są trudności z robieniem zakupów i wyjściem z domu - dodała siostra Teresa.

03.04.2020. Sandomierz. Caritas Diecezji Sandomierskiej przekazuje paczki. Na zdjęciu: Siostra Teresa , pielęgniarka środowiskowaFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Krystyna Achtenberg osobiście przyjechała odebrać paczkę żywnościową.  Mieszka w Woli Wiśniowskiej w gminie Staszów. Musiała wynająć samochód, aby przewieźć dary, ale i tak uważa, że było warto. Ma dwoje niepełnosprawnych dzieci i jest samotna. Spore wydatki pochłania nie tylko życie, ale również leczenie dzieci. Bez pomocy Caritas Diecezji Sandomierskiej pani Krystyna nie wyobraża sobie codziennej egzystencji, nie kryła wzruszenia za otrzymaną pomoc.

Rozwożenie paczek świątecznych potrwa do najbliższej środy. To jedna z form pomocy prowadzonej przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. Ponad 2 tys. osób otrzyma za pośrednictwem organizacji unijną pomoc żywnościową. Objęte są nią również osoby przebywające na kwarantannie. Artykuły spożywcze trafiają do tych osób za pośrednictwem ośrodków pomocy społecznej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.

Reklama