Nie tylko przystanki. Dezynfekcja także w blokach

Data publikacji: 03.04.2020 13:45 / Data aktualizacji: 03.04.2020 15:05
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda , Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.04.2020 Kazimierza Wielka. Dezynfekcja miasta

03.04.2020 Kazimierza Wielka. Dezynfekcja miasta
Fot. Łukasz Maderak

Kolejne miasta i instytucje decydują się na przeprowadzenie dezynfekcji. Działania te mają chronić przed epidemią koronawirusa.

W Kazimierzy Wielkiej trwa dezynfekcja ulic miasta. Działania mają też zapewnić mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim chronić przed epidemią koronawirusa. Jak informuje Łukasz Maderak, zastępca burmistrza Kazimierzy Wielkiej, działania prowadzone są przez pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Dodaje, że są oni odpowiednio zabezpieczeni. Wyposażeni są w kombinezony, maski, gogle i rękawiczki.

- Dezynfekcji poddane są miejsca, w których przebywa najwięcej ludzi, gdzie istnieje ryzyko zarażenia wirusem. To m.in. przystanki autobusowe, ławki, kosze na śmieci. Dezynfekcji została poddana także figura świętego Rocha. W związku z epidemią wiele osób przychodzi i modli się przy monumencie - zaznacza.

03.04.2020 Kazimierza Wielka. Dezynfekcja miastaFot. Łukasz Maderak

Dodaje, że środek jest bezpieczny dla ludzi, środowiska naturalnego oraz infrastruktury. Walczy zarówno z zarazkami, bakteriami i wirusami.

- To środek, który został dopuszczony przez stację sanitarno-epidemiologiczną. Tym środkiem można dezynfekować wnętrze budynków gospodarczych - dodaje.

Miasto zakupiło środek z rezerwy celowej na zarządzenie kryzysowe.

W Jędrzejowie ekipy Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość” rozpoczęły dezynfekowanie wspólnych przestrzeni w blokach mieszkalnych. Płynem wirusobójczym przemywane są klatki schodowe, drzwi wejściowe, poręcze, domofony, skrzynki pocztowe i włączniki światła. Piotr Byszewski, prezes spółdzielni, informuje, że część bloków jest już po pierwszej dezynfekcji, a proces ma być powtarzany przynajmniej raz w tygodniu.

- To nasza inicjatywa, chociaż mieliśmy kilka telefonów od mieszkańców, którzy pytali, czy dezynfekcja będzie prowadzona. Obecnie największy problem mamy z kupnem odzieży ochronnej i rękawiczek. Udało nam się kupić kombinezony ochronne, aby odpowiednio zabezpieczyć pracowników - powiedział.

O tym, że dezynfekcja klatek schodowych to dobry pomysł, mówi jedna z mieszkanek bloku spółdzielczego na Osiedlu Zachód w Jędrzejowie.

- Należy dodać, że mieszkańcy bloków również we własnym zakresie starają się walczyć z koronawirusem dezynfekując własne klamki i nie dotykając poręczy oraz części wspólnych. Każdy sposób na walkę z koronawirusem jest bardzo dobry - dodaje kobieta.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Przyszłość w Jędrzejowie zarządza 72 budynkami.

Reklama