Na polach już pojawiają się zdrowe zioła. Jak je wykorzystać?

Data publikacji: 04.04.2020 07:05
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
06.07.2019 / Fot. Wikipedia.org

Wiosna to doskonały czas dla zielarzy, szczególnie początkujących. Stosunkowo niewielka liczba ziół na polach ułatwia rozpoczęcie przygody ze zbiorem roślin leczniczych.

Jak informuje Lilia Kowalewska, specjalistka z dziedziny zielarstwa z Agrocentrum Kielce, pojawia się już m.in. podbiał, który można suszyć, a także robić z niego syropy. To roślina o żółtym kolorze. Można wykorzystywać jej kwiaty i liście.

- Działają bardzo dobrze przy przeziębieniach, kaszlu. Trzeba jednak uważać, bo podbiału nie można przedawkować i nie można go dawać małym dzieciom, poniżej 10 roku życia. Jest natomiast bardzo, bardzo skuteczny - podkreśla.

Lilia Kowalewska dodaje, że zaczyna pojawiać się już także mniszek. Jego zielone liście doskonale nadają się do zrobienia zdrowej sałatki. Ponadto, w cieplejszych miejscach zauważyć można także pokrzywę. Jak zaznacza Lilia Kowalewska, to roślina, która dostarcza bardzo dużo witamin oraz składników, które czyszczą krew.

- Pokrzywa parzy, więc powinniśmy ją zbierać w rękawiczkach - przypomina zielarka. - Można ją zaparzać. Kiedyś pokrzywę stosowano do ziołowych, wiosennych zup, czy jako nadzienie do naleśników lub pierogów zamiast szpinaku. Wiele osób zachwala, że ma dużo więcej składników odżywczych - mówi.

Lilia Kowalewska podkreśla, że jest to także odpowiedni moment do rozpoczęcia prac dla osób, które hodują zioła. Można już siać nasiona i zacząć przesadzać, m.in. miętę. Poleca także robienie sadzonek z liści, które przezimowały, np. lawendy.

- Jeśli chcemy zacząć hodować zioła, powinniśmy najpierw zorientować się, gdzie możemy je zasadzić: czy w domu, czy w ogrodzie. Ponadto, muszą one znajdować się w miejscach słonecznych. Nie powinniśmy nawozić ich sztucznymi nawozami - zaznacza Lilia Kowalewska.

Podobne wiadomości
Reklama