Kilkunastu historyków odtworzyło dzieje Chęcin. Powstała niezwykła monografia

Data publikacji: 04.04.2020 07:11
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Chęciny. Widok na zamek

Chęciny. Widok na zamek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Trzynastu wybitnych naukowców, badaczy i historyków z województwa świętokrzyskiego stworzyło monografię Chęcin. To podsumowanie dziejów gminy oraz Królewskiego Miasteczka od czasów jego powstania aż do teraźniejszości.

Jak informuje burmistrz Robert Jaworski, wydawnictwo pt. „Chęciny przez stulecia” poświęcone zostało zagadnieniom zarówno historycznym, archeologicznym, jak i kulturoznawczym.

- To m.in. licząca cztery wieki historia Żydów chęcińskich, życie religijne chrześcijan, przedstawione i opisane zostały również surowce skalne, bo Chęciny są znane z wydobycia kruszyw, opisane są także nasze zabytki - zaznacza.

Robert Jaworski podkreśla, że powstanie monografii jest o tyle ważne, że Chęciny bardzo często nawiedzały pożary, przez co wiele dokumentów spłonęło.

- Wiele faktów i dokumentów źródłowych niestety zostało zniszczonych, dlatego jest jeszcze wiele ognisk tej historii ziemi chęcińskiej nie do końca opisanych - podkreśla.

Jedną z takich dziedzin, jak dodaje Robert Jaworski, jest czas II wojny światowej.


- Ziemia chęcińska niestety doznała różnych tragicznych zdarzeń właśnie podczas okupacji: czy to pacyfikacja Wolicy, czy Chęcin. Dlatego przedstawiciele IPN współpracowali przy stworzeniu naszej monografii - dodaje.

Książkę można kupić w Centrum Informacji Turystycznej w Chęcinach, które mieści się w murach zabytkowej Niemczówki. Autorami poszczególnych rozpraw są: Waldemar Gliński, Piotr Okniński, Jacek Pielas, Tomasz Kasela, Michał Wardzyński, Wiesław Caban, Stanisław Wiech, Cezary Jastrzębski, Jerzy Gapys, Tomasz Domański, Jarosław Dulewicz, Marek Maciągowski, Krzysztof Myśliński, a także Gmina i Miasto Chęciny.

Wydawnictwo „Chęciny przez stulecia”Fot. Agnieszka Olech

Podobne wiadomości
Reklama