Coraz większe zainteresowanie służbą w WOT

Data publikacji: 06.04.2020 12:43
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wojska Obrony Terytorialnej w ostatnim czasie odnotowują dużo większe zainteresowanie służbą w formacji, niż przed wprowadzeniem stanu epidemii.

W związku ze zmianą modelu funkcjonowania WOT ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy, nie ma teraz możliwości rozpoczęcia służby - informuje Daniel Woś, rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Osoby, które zdecydowały, że chcą z nami służyć, mogą wysłać deklarację na adres rekrutacja.wot@mon.gov.pl. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, wskazać Wojskową Komendę Uzupełnień, właściwą dla miejsca zameldowania, czyli Kielce, Sandomierz lub Busko-Zdrój oraz podać informację, czy jest się żołnierzem rezerwy. Gdy tylko podjęta zostanie decyzja o wznowieniu powołań do służby w WOT, ochotnicy otrzymają wskazówki do dalszego postępowania - dodaje.

Obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia, które ma ułatwić powoływanie do WOT rezerwistów, którzy odeszli z wojska w ciągu ostatnich 2 lat. Resort liczy, że tym samym do wojska wrócą specjaliści, których kompetencje mogą zostać wykorzystane w walce z koronawirusem.

Aby zostać żołnierzem należy spełnić kilka podstawowych zasad. Do formacji przyjmowani są pełnoletni ochotnicy, którzy mają obywatelstwo polskie, są zdrowi i nie byli karani. Nie mogą także pełnić służby w innych rodzajach wojsk, czy w niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.

Reklama