Nie będzie święcenia pokarmów

Data publikacji: 07.04.2020 14:51
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.04.2019 Kielce. Święta Wielkanocne. Święcenie pokarmów przed katedrą

20.04.2019 Kielce. Święta Wielkanocne. Święcenie pokarmów przed katedrą
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów w kościołach. Takie są zalecenia Stolicy Apostolskiej, polskiego episkopatu i poszczególnych biskupów, w tym biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Mimo to, w ostatnich dniach w całej Polsce pojawiają się informacje, że niektóre parafie zapowiadają organizację błogosławieństwa pokarmów w różnych formach. To niezgodne z zaleceniami - przypomina ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej. I apeluje o solidarność wszystkich parafii.

- Docierają do nas takie sygnały. Czasami to nawet nie księża są inicjatorami, ale parafianie, którzy nie wyobrażają sobie Wielkanocy bez tradycyjnego poświęcenia pokarmów. Myślę, że powinniśmy zachować solidarność między sobą i poważnie potraktować prośbę ze strony polskich biskupów i dostosować się do zaleceń, nie organizując święcenia pokarmów - apeluje ks. Cisowski.

To jest też okazja do zrozumienia, że każda rodzina to tzw. Kościół Domowy i każdy z nas może prosić Boga o pobłogosławienie pokarmów. To ma taką samą moc, jak święcenie w kościołach - zaznacza ks. Mirosław Cisowski.

- Na pewno Pan Bóg na naszą prośbę pobłogosławi nam te pokarmy, więc nie martwmy się o to. Przyzwyczailiśmy się do pewnych form, których zachowywanie w obecnej sytuacji epidemii nie jest konieczne. Gdy wszystko wróci do normy, co mamy nadzieję szybko nastąpi, to będziemy dalej kultywować nasze tradycje. Jednak w obecnej sytuacji trzeba zrozumieć, że jest to konieczne dla naszego wspólnego dobra - zaznacza rzecznik.

Ks. Mirosław Cisowski nie wyklucza, że w najbliższym czasie księża w diecezji otrzymają przypomnienie, by stosować się do zasad wprowadzonych przez biskupa kieleckiego. Dodaje, że każdy we własnym domu może zachować tradycję, przygotowując przed błogosławieństwem stołu świąteczny koszyk z pokarmami, z których każdy ma swoją symbolikę.

Tekst błogosławieństwa pokarmów jest dostępny na stronie diecezji kieleckiej. Będzie można odmówić je także wspólnie z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim. Na stronie internetowej Radia Kielce we współpracy z TVP3 Kielce w Wielką Sobotę rano pojawi się nagranie wideo, na którym ksiądz biskup odmawia błogosławieństwo.

Reklama