Miliony na ochronę dziedzictwa kulturowego dla świętokrzyskich zabytków

Data publikacji: 07.04.2020 17:53
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.11.2019. Jędrzejów. Archiopactwo Ojców Cystersów w Jędrzejowie

02.11.2019. Jędrzejów. Archiopactwo Ojców Cystersów w Jędrzejowie
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda /

1,4 mln złotych przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ochronę i remont siedmiu świętokrzyskich zabytków.

Dofinansowanie otrzymają m.in. Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach, Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie i Zamek Królewski w Sandomierzu.

Jak informuje poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, to już kolejne wsparcie, jakie minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński przekazuje dla województwa świętokrzyskiego, dzięki czemu siedem zabytków odzyska swój dawny blask.

- Od początku tego roku do naszego województwa ministerstwo przekazało kwotę 5,1 mln złotych. Dzięki temu możliwy jest remont 21 zabytków w regionie świętokrzyskim - podkreślił.

Krzysztof Lipiec zaznaczył, że obecnie polski rząd zabiega o ratowanie dziedzictwa kulturowego, z czego aktywnie korzysta także województwo świętokrzyskie.

W ramach wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 350 tys. zł trafi do Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach na kontynuowanie prac konserwatorskich: sztukatorsko-malarskiego wystroju ścian nawy głównej oraz boazerii w Kościele pw. Zwiastowania NMP.

300 tys. złotych otrzyma Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie na kontynuację rewitalizacji dzwonnicy oraz części ogrodzenia z barokową bramą i reliktami dawnej furty.

350 tys. złotych trafi do Zamku Królewskiego w Sandomierzu, Muzeum Okręgowego na montaż systemów bezpieczeństwa przeciwpożarowego i antywłamaniowego.

Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach na kontynuację prac konserwatorskich i zabezpieczenie rurociągu technologicznego otrzymało dofinansowanie w wysokości 110 tys. zł. Z kolei wysokość dotacji dla parafii św. Marcina w Wodzisławiu na remont konserwatorski elewacji wynosi 125 tys. zł. 

Ponadto ministerstwo przekazało 41 tys. zł, parafii p.w. Najświętszej Marii Panny i Świętego Augustyna w Kurozwękach na prace konserwatorskie ołtarza w Kaplicy Pięciu Ran Chrystusa oraz 60 tys. złotych dla parafii Św. Małgorzaty w Moskorzewie.

Reklama