Ministerialne wsparcie na remont zabytkowego rurociągu

Data publikacji: 08.04.2020 13:32
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki dostało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont zabytkowego rurociągu. Pozyskane 110 tys. zł pozwoli na wykonanie pierwszego etapu prac przy rurociągu.

Na terenie całego muzeum jest pięć systemów rurociągów, które od 2014 roku kolejno poddawane są renowacji. Na koniec zostawiony został najbardziej skomplikowany odcinek, a jego renowacja podzielona została na etapy. Ministerialna dotacja pozwoli na przeprowadzenie jednego z nich - mówi dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski.

Rurociąg umieszczony jest na specjalnym rusztowaniu kilka metrów nad ziemią. W czasie pracy służył między innymi do odprowadzania gazów wielkopiecowych i dostarczania powietrza. Prace konserwacyjne wymagają od wykonawcy dużej znajomości techniki sprzed ponad wieku. Elementy rurociągu nie są spawane, lecz nitowane, co wydłuża pracę i podnosi jej koszty. Dotacja pozyskana z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pomoże muzeum zwłaszcza teraz, kiedy z powodu epidemii placówka jest zamknięta i nie ma dochodów ze sprzedaży biletów.

Poseł Agata Wojtyszek, która zabiegała o przyznanie dotacji, mówi że starachowickie muzeum jest strażnikiem wyjątkowego zabytku, jakim jest w pełni zachowany ciąg technologiczny z końca XIX wieku. To ważne miejsce dla naukowców, którzy badają ten okres w dziejach przemysłu.

Teraz muzeum potrzebuje kilku miesięcy na dopełnienie formalności, a prace renowacyjne przy zabytkowym rurociągu rozpoczną się latem.

Reklama