Samorządy deklarują wsparcie dla przedsiębiorców [RAPORT]

Data publikacji: 08.04.2020 14:21
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. NBP

Samorządowcy: Buska-Zdroju, Ćmielowa, Kazimierzy Wielkiej, Kunowa, Opatowa, Ostrowca Św., Ożarowa, Pińczowa, Sandomierza, Skarżyska-Kamiennej, Staszowa i Starachowic zastanawiają się, jak pomóc przedsiębiorcom działającym na ich terenie. Niektórzy już deklarują konkretne wsparcie.

ĆMIELÓW

Przedsiębiorców chce wesprzeć także gmina Ćmielów. Jak mówi burmistrz Joanna Suska, kilka wniosków z prośbą o pomoc już wpłynęło.

– Spotkają się one z pozytywnym rozpatrzeniem, oczywiście pod warunkiem wykazania dokumentów o spadku obrotów. Możemy zastosować wszelkie ulgi podatkowe i odroczenia terminów płatności, umorzenia. Te wszystkie kwestie będą dyskutowane jednak indywidualnie -mówi Joanna Suska.


KUNÓW

W gminie Kunów, prawdopodobnie w środę, odbędzie się sesja nadzwyczajna, podczas której radni przedyskutują projekt uchwały z ważnymi zapisami na najbliższe trzy miesiące. Projekt zakłada 50-procentową obniżkę czynszu, opłat za dzierżawy oraz stawek za wodę i ścieki dla przedsiębiorców. Mieszkańcy mogliby liczyć na 50-procentowe zniżki opłat za wodę i czynsze w mieszkaniach socjalnych i komunalnych.

Jak dodaje burmistrz Lech Łodej, sprawa każdego przedsiębiorcy będzie rozpatrywana indywidualnie, pod warunkiem, że złoży wniosek o udzielenie pomocy. Pisma informujące o możliwości wsparcia trafią listownie do wszystkich przedsiębiorców.


OPATÓW

Z kolei burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski informuje, że do tej pory nie wpłynął żaden wniosek z prośbą o pomoc. Czas pokaże jakie rzeczywiście potrzeby będą wykazywali opatowscy przedsiębiorcy.


OSTROWIEC ŚW.

Władze Ostrowca Świętokrzyskiego przygotowały program pomocy dla przedsiębiorców, czyli tzw. bezpiecznik dla gospodarki, obejmujący drugi kwartał tego roku.

Rada miasta wyraziła już zgodę na to, aby samozatrudnieni i mikrofirmy, płaciły miesięcznie symboliczną złotówkę podatku od nieruchomości. Do 1 zł zostały obniżone opłaty za czynsze w gminnych lokalach. Obniżony został także podatek transportowy. Dodatkowo wszyscy posiadający wodomierze, przez trzy miesiące, za każdy metr sześcienny wody zapłacą tylko złotówkę.


OŻARÓW

Przedsiębiorcom i mieszkańcom chce pomóc także ożarowski samorząd. Jak informuje Paweł Rędziak, zastępca burmistrza Ożarowa, do końca tego roku nie wzrośnie opłata za wywóz śmieci, zawieszony zostanie także pobór pieniędzy za czynsze w gminnych lokalach. Po świętach radni zdecydują o zwolnieniach z podatków dla przedsiębiorstw do 9 osób, a także o zwolnieniach z opłat za postój na dworcu autobusowym oraz za podatek transportowy.


PONIDZIE

Gminy na Ponidziu są w trakcie przygotowywania tzw.pakietu antykryzysowego, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa.

Jak informuje Łukasz Maderak, zastępca burmistrza Kazimierzy Wielkiej, podczas czwartkowego posiedzenia, zostanie wypracowana szczegółowa propozycja planu pomocy.

- Pomoc na pewno otrzymają przedsiębiorcy, którzy wynajmują lokale gminne, a zawiesili na czas pandemii swoją działalność. Będą to zwolnienia z płacenia czynszu.

Burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak deklaruje, że żaden przedsiębiorca nie zostanie na lodzie. W rozmowie z Radiem Kielce zaznaczył, że w najbliższych dniach zostanie wypracowana kompleksowa koncepcja, tak aby zachować dotychczasowe miejsca pracy. Właściciele firm mogą już składać pierwsze wnioski dotyczące zawieszenia lub umorzenia podatkowych wobec gminy.
Również w Busku-Zdroju samorząd chce złagodzić negatywne skutki finansowo-gospodarcze wywołane bieżącą sytuacją.

"Analizujemy wsparcie, które jako samorząd planujemy oferować przedsiębiorcom (między innymi: zwolnienie z podatku od nieruchomości i czynszu, przesunięcie lub odroczenie terminu płatności, rozłożenie płatności na raty" - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju zaapelował także do premiera Polski Mateusza Morawieckiego o wsparcie miasta także w branży uzdrowiskowej poprzez rozszerzenie pakietu antykryzysowego dla miejscowości uzdrowiskowych. Wnosi o wsparcie dla sektora średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw, zwiększenia stawek kontraktowych dla sanatoriów z Narodowego Funduszu Zdrowia, czy umorzenia składek ZUS za cały okres postoju uzdrowiska.


SANDOMIERZ

Ponad 40 wniosków z prośbą o zastosowanie ulg wpłynęło do tej pory od sandomierskich przedsiębiorców do miejscowego urzędu miasta. 29 podmiotów gospodarczych zawiesiło działalność gospodarczą na czas epidemii, a miasto ma opracowany pakiet pomocowy dla przedsiębiorców.

Osoby, które zawiesiły działalność gospodarczą będą zwolnione z czynszu w lokalach komunalnych za okres, który obejmuje czas epidemii. Przedsiębiorcy, którzy nie zdecydowali się na ograniczenie działalności i nadal prowadzą swój biznes zapłacą stawki o 50 proc. niższe. Ponadto odraczane będą terminy płatności podatku od nieruchomości, wykorzystywanych pod działalność gospodarczą i od środków transportu.

Burmistrz Marcin Marzec nie wyklucza wprowadzania nowych rozwiązań pomocowych, co jak zaznacza, zależeć będzie od rozwoju sytuacji. Dodaje, że każdy wniosek dotyczący pomocy dla przedsiębiorców rozpatrywany będzie indywidualnie, z uwzględnieniem m.in. specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej i poniesionych strat.


SKARŻYSKO-KAMIENNA

Skarżyscy przedsiębiorcy, w związku z pandemią koronawirusa, mogą wnioskować o odroczenie terminów płatności i zaległości za gminne lokale użytkowe, za podatek od nieruchomości i dzierżawę terenu. Płatności mogą być też rozłożone na raty, jest także możliwość umorzenia odsetek od opłaty z tytułu najmu, dzierżawy i podatku od nieruchomości. O podobne formy pomocy mogą się ubiegać osoby wynajmujące lokale należące do starostwa powiatowego w Skarżysku.


STASZÓW

W Staszowie zakres pomocy dla lokalnych przedsiębiorców ustalany będzie indywidualnie, po uwzględnieniu kilku czynników. Jak powiedział burmistrz Leszek Kopeć, w grę wchodzi umorzenie niektórych podatków lokalnych lub ich odroczenie. Konkretne decyzje dotyczące danej firmy będą zależeć od tego, czy na okres epidemii musiała zawiesić swoją działalność i jak wysokie straty poniosła w czasie trwania epidemii.

- Sytuacja jest wyjątkowa i będziemy chcieli pomóc naszym przedsiębiorcom, jesteśmy w stanie zwalniać lub przesuwać terminy spłat podatku od nieruchomości i środków transportu. Zobaczymy jaka będzie skala problemu - dodał burmistrz Leszek Kopeć. Podkreślił, że zastosowanie ulg będzie konieczne, aby uratować istniejące miejsca pracy.


STARACHOWICE

Pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorców przygotowały władze Starachowic. Ma on pomóc w ograniczeniu skutków sytuacji, w jakiej znalazły się firmy z tego miasta. Jak informuje prezydent Marek Materek, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o odroczenie terminu płatności należności gminnych; rozłożenie ich na raty, a nawet częściowe lub całkowite umorzenie raty zaległości, w zależności od konkretnej sytuacji.

Aby uzyskać ulgi, przedsiębiorca powinien złożyć indywidualny wniosek z podstawowymi dokumentami. Szczegółowych informacji udziela Referat Podatków i Opłat pod numerem telefonu: 41 273 83 75 lub 41 273 83 42.

Dodatkowym wsparciem gmina otoczyła także najemców gminnych lokali użytkowych, zmniejszając lub całkowicie zwalniając ich z opłaty.

Stawka czynszu dla przedsiębiorców prowadzących sklepy spożywcze, drogerie lub apteki od 16 marca tego roku, została obniżona o połowę. Jeżeli działalność została całkowicie zamknięta, np. w przypadku punktów usługowych czy części sklepów, właściciele są całkowicie zwolnieni z czynszu. Szczegółowych informacji udziela Referat Działalności Gospodarczej i Zasobów Lokalowych pod numerem telefonu: 41 273 82 83.

Reklama