Dezynfekcja na Ponidziu. Kolejne samorządy walczą z koronawirusem

Data publikacji: 08.04.2020 14:39
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.04.2020. Busko-Zdrój. Dezynfekcja miejsc publicznych

08.04.2020. Busko-Zdrój. Dezynfekcja miejsc publicznych
Fot. UMiG Busko-Zdrój

Kolejne gminy z Ponidzia przystąpiły do dezynfekcji miejsc publicznych. Do walki z koronawirusem przystąpiły samorządy Pińczowa, Buska-Zdroju, a także gminy Złota.

Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa, podkreśla, że codziennie prowadzona jest dezynfekcja wiat przystankowych, opryskiwane są chodniki, poręcze, kosze na śmieci, parkomaty i przystanki autobusowe, czyli miejsca z których najczęściej korzystają mieszkańcy.

- Odkażane są także place targowe, ponieważ został wznowiony handel artykułami spożywczymi. Staramy się także dezynfekować wejścia do aptek i większych sklepów - wymienia burmistrz.

Działania prowadzą pracownicy magistratu wyposażeni w kombinezony, gogle, maski oraz rękawice. Używany jest do tego spalinowy opryskiwacz plecakowy. Do działań, które mają pomóc w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, przystąpiła także gmina Busko-Zdrój. W pierwszej kolejności zostały zdezynfekowane wiaty przystankowe, ławki, poręcze w miejscach publicznych i inne miejsca, w których gromadzą się mieszkańcy.

W celu jak największej ochrony mieszkańców gminy również pracownicy Samorządowego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Złotej dezynfekowali teren tej gminy. Specjalnym środkiem opryskane zostały chodniki, place i skwery, parkingi oraz przystanki autobusowe. Użyto do tego opryskiwaczy ciągnikowych oraz ręcznych lanc.

Dezynfekcja miejsc publicznych sukcesywnie trwa także w Wiślicy. Odkażane są obiekty, z których najczęściej korzystają mieszkańcy, m.in. przystanek autobusowy, ławki w parku a także wejścia do ośrodka zdrowia, sklepów spożywczych i urzędu miasta. Odkażone zostało także otoczenie obiektów sakralnych.

Dezynfekcje są przeprowadzane na podstawie wytycznych jakie wydał Główny Inspektor Sanitarny samorządom. Szczegółowe wytyczne dotyczące odkażania miast zostały przesłane do wszystkich wojewodów w prośbą o przekazanie do samorządów terytorialnych wszelkiego szczebla.

Reklama