Wieża Eiffla, Brama Brandenburska i… wiatrak

Data publikacji: 09.04.2020 16:38
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.04.2020. Krasocin. Wiatrak typu „holender”

09.04.2020. Krasocin. Wiatrak typu „holender”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Paryż ma wieżę Eiffla, Berlin Bramę Brandenburską, a Krasocin swój wiatrak - żartuje Ireneusz Gliściński, wójt tej gminy. Stojący w tej miejscowości stuletni wiatrak typu „holender” odzyskuje dawną świetność. Dziś zostały w nim zamontowane skrzydła.

Wiatrak został wybudowany w 1920 roku na wzgórzu przed Krasocinem. Służył do mielenia zboża.

- W czasie II wojny światowej uległ częściowemu zniszczeniu i później już nie pracował jako młyn. W 1980 roku, lokalni działacze na czele z Feliksem Rakiem częściowo odnowili obiekt i utworzyli Muzeum Chleba, które funkcjonowało kilka lat - wspomina wójt.

W latach 90. XX wieku znaleźli się dawni właściciele, którzy przejęli obiekt. Potem ziemię wraz z młynem kupił lokalny przedsiębiorca, który teren wykorzystał na swoją działalność gospodarczą, a część działki z wiatrakiem przekazał na rzecz gminy. Wtedy samorząd mógł planować remont. Prace rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Wójt Ireneusz Gliściński przyznaje, że powoli zbliża się finał.

- Zostały wzmocnione fundamenty, cały obiekt został wyłożony kamieniem typu pińczowskiego, wymieniona została stolarka zewnętrzna i wewnętrzna, jest też nowy dach, który robili górale z Nowego Targu. W tym tygodniu został osadzony napęd, a dzisiaj śmigła - wymienia.

Wiatrak będzie się kręcił, choć w ruch wprawi je nie wiatr, a napęd elektryczny.

W 90 procentach zagospodarowany został także teren wokół obiektu. Jest parking i alejki. Wartość całej inwestycji to 1,2 mln złotych, z czego 500 tysięcy pochodziło z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak mówi Ireneusz Gliściński, wiatrak nadal będzie wizytówką gminy. Przy okazji większych wydarzeń śmigła będą wprawiane w ruch. Natomiast w obiekcie, który liczy trzy kondygnacje, znajdzie się Muzeum Chleba. Planowane są też wystawy pod hasłem Krasocin dziś i jutro. Będzie otwarty dla zwiedzających, którzy przy okazji będą mogli poznać, jak funkcjonowały tego typu młyny.

Zgodnie z planem prace mają się zakończyć do 20 maja. Wiatrak zostanie uroczyście otwarty, kiedy tylko skończy się zagrożenie koronawirusem.

Tagi do tego wpisu
Reklama