Wiceminister Anna Krupka interweniuje u prezydenta Wenty w sprawie przedsiębiorców z kieleckiej galerii

Data publikacji: 09.04.2020 16:47 / Data aktualizacji: 09.04.2020 19:36
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Anna Krupka - wiceminister sportu

Anna Krupka - wiceminister sportu
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przedsiębiorcy z kieleckiej Galerii Planty cały czas płacą czynsze za swoje sklepy, mimo że w związku z epidemią koronawirusa nie mogą prowadzić działalności gospodarczej.

W ramach obowiązującej od 1 kwietnia tzw. tarczy antykryzysowej mającej niwelować negatywne skutki epidemii, najemcom w galeriach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych przysługuje zwolnienie z opłat za czynsz w okresie, kiedy galerie pozostają zamknięte. Mimo to, przedsiębiorcy z kieleckiej galerii cały czas płacą czynsze w normalnej wysokości. O pomoc w rozwiązaniu tej sprawy handlowcy zwrócili się do wiceminister sportu Anny Krupki.

Jak informuje świętokrzyska parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości, kielecka galeria kwalifikuje się do zastosowania przepisów tarczy antykryzysowej, ponieważ jej powierzchnia użytkowa wynosi ponad 3,4 tys. metrów kwadratowych. Jak zaznacza, mimo że władze Kielc zapowiedziały wsparcie dla przedsiębiorców, to żadne działania w tym zakresie nie zostały jeszcze podjęte.

- Do tej pory kupcy muszą płacić pełne czynsze, choć w tym momencie z powierzchni Galerii Planty nie korzystają. Dlatego chciałam ponownie zaapelować do prezydenta Kielc Bogdana Wenty o szybkie działania i skuteczną pomoc, aby wzorem premiera Mateusza Morawieckiego ratować miejsca pracy, polskie rodziny i budżet Kielc - dodaje.

Anna Krupka podkreśla, że docierają do niej opinie, że zaprezentowane przez władze Kielc zapowiedzi pakietu pomocowego dla przedsiębiorców są niewystarczające. 

- W przypadku przedsiębiorców dobre wsparcie jest szczególnie potrzebne, ponieważ upadek wielu firm pociągnie za sobą zwielokrotnione straty. W lokalnym kontekście jest to: być, albo nie być dla wielu mieszkańców - zaznacza.

Jak informuje Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc, kupcy z Plant nie zostaną pozostawieni bez pomocy. Jednak zaznacza, że konkretne rozwiązania dla przedsiębiorców zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu w porozumieniu z Rejonowym Przedsiębiorstwem Zieleni i Usług Komunalnych, które jest zarządcą Galerii Planty.

Do sprawy odniósł się także Wojciech Ziach, pełniący obowiązki prezesa Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych. W przesłanym do Radia Kielce komunikacie napisał:

„Jesteśmy świadomi w jak trudnej sytuacji znaleźli się najemcy lokali w Galerii Planty i dlatego przygotowaliśmy z myślą o nich specjalny pakiet rozwiązań. Zostanie on zaprezentowany kupcom podczas spotkania w przyszłym tygodniu.

Ponadto, Zarząd Spółki RPZiUK sp. z o.o. zwrócił się z prośbą o opinię do Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w kontekście możliwego otwarcia dla klientów Galerii Planty”.

Reklama