Jak w tym roku Wielkanoc obchodzi Zakon Zmartwychwstańców?

Data publikacji: 11.04.2020 12:34
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.04.2020. Sulisławice. Sanktuarium Maryjne w Sulisławicach

11.04.2020. Sulisławice. Sanktuarium Maryjne w Sulisławicach
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Bez pielgrzymów i bez żywej dekoracji wielkanocnej - tak w tym roku wyglądać będą święta w Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach prowadzonym przez Zakon Zmartwychwstańców.

Jak powiedział ojciec Artur Traczewski, kustosz Sanktuarium, to jest smutne, ale trzeba dostosować się do obowiązujących rygorów, które mówią o tym, że w kościele nie może przebywać więcej niż 5 osób i posługa do mszy świętej. Z powodu epidemii nie będzie też żywej dekoracji wielkanocnej. Od dwóch lat na placu przed świątynią na czas Świąt Wielkanocnych gromadzono w specjalnych zagrodach małe króliczki, kurczątka, owieczki i baranki oraz wiosenne kwiaty. Rośliny i zwierzęta pochodziły od mieszkańców.

- To wszystko symbolizowało odradzające się życie. W tym roku z powodu epidemii nie możemy wykonać takiej dekoracji. Matka Boska Sulisławska nigdy nas nie zawiodła, tym razem też tak będzie. Będziemy się modlić o ustanie epidemii . To światełko zmartwychwstania zaświeci nam wszystkim - dodał ojciec Artur Traczewski.

11.04.2020. Sulisławice. Na zdjęciu: ojciec Artur Traczewski - kustosz Sanktuarium Maryjnego w SulisławicachFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Cudowny obraz Matki Boskiej znajdujący się w Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach przypomina ikonę. Trafił do Sanktuarium w XVII wieku. Początkowo nie był to obraz tylko wieko bursy, czyli skrzynki kapelana wojskowego, w której przechowywał  i przenosił komunię św. i oleje. Do Sulisławic obrazek trafił aż spod Moskwy wraz z młodą dziewczyną - Dorotą Ogrufiną. W 1610 roku została wzięta do niewoli przez rycerza Wespazjana Rusieckiego, właściciela pobliskiej Ruszczy. Jej ojciec był prawosławnym kapelanem i w długą podróż rodzice dali dziewczynie ten obraz. W Sulisławicach Dorota Ogrufina została wydana za mąż za kościelnego. Po latach obrazek przekazała księdzu, który trafił do bocznej kaplicy kościoła. Od wieków słynie cudami.

11.04.2020. Sulisławice. Cudowny obraz Matki Boskiej SulisławskiejFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama