Grób Pański u jędrzejowskich cystersów ze strażackimi hełmami

Data publikacji: 11.04.2020 14:50
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.04.2020 Jędrzejów. Grób Pański w klasztorze cystersów

10.04.2020 Jędrzejów. Grób Pański w klasztorze cystersów
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

„Ja jestem z Wami” - to hasło przewodnie tegorocznego Grobu Pańskiego w klasztorze cystersów w Jędrzejowie. Ważnym elementem są również hełmy strażaków ochotników, którzy w poprzednich latach pełnili wartę przy grobie.

Jak mówi ojciec Jakub Zawadzki, proboszcz parafii bł. Wincentego Kadłubka, hasło przewodnie to słowa Jezusa z Ewangelii, które mają nam przypominać, że On w tej obecnej trudnej sytuacji jest z nami.

- Jezus daje na siłę. Teraz pozostaje nam tylko wiara w to, że pandemia szybko się skończy. Wyrażamy też ogromną wdzięczność osobom, które teraz pomagają potrzebującym - dodaje ojciec Jakub Zawadzki.

10.04.2020 Jędrzejów. Grób Pański w klasztorze cystersówFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Ważnym elementem tegorocznego Grobu Pańskiego jest też osiem hełmów strażaków z OSP z Laskowa oraz Sudołu, którzy co roku trzymali wartę w Wielki Czwartek i Wielki Piątek przy grobie. W tym roku z powodu epidemii warty nie było.

- Strażacy zwrócili się do mnie z pytaniem, czy w tym roku przy grobie mogą być ich hełmy, ponieważ podobnie w jak w latach ubiegłych chcieliby chociaż symbolicznie pełnić wartę. I właśnie te hełmy robią na mnie największe wrażenie - podkreśla proboszcz.

10.04.2020 Jędrzejów. Grób Pański w klasztorze cystersówFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Kolorem przewodnim tegorocznego Grobu Pańskiego u jędrzejowskich cystersów jest czarny, który symbolizuje obecną, trudną sytuację. Jak podkreśla ojciec Jakub, światło i kwiaty, które uzupełniają wystrój grobu, dają w tej ciemności nadzieję, której dziś wszyscy potrzebujemy.

GROBY PAŃSKIE W KOŚCIOŁACH REGIONU:

Reklama