Sandomierska oczyszczalnia jest w rozbudowie

Data publikacji: 14.04.2020 12:01
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.04.2020. Sandomierz. Rozbudowa oczyszczalni ścieków

14.04.2020. Sandomierz. Rozbudowa oczyszczalni ścieków
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Oczyszczalnia ścieków w Sandomierzu przechodzi modernizację, dzięki której będzie można przechowywać w niej większą ilość opadów, co zapobiegnie niebezpieczeństwu skażenia środowiska. Rozbudowywana jest wiata magazynowa na osad ściekowy.

Piotr Sołtyk, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu wyjaśnia, że ta inwestycja jest niezbędna, ponieważ wzrosła ilość ścieków trafiających do instalacji. Ma to związek z przyłączaniem do sieci kolejnych mieszkańców.

- Dotychczasowa powierzchnia wiaty, w której gromadzony jest osad ściekowy przestaje wystarczać, tymczasem nie można tych odpadów gromadzić na terenach, które nie są do tego dostosowane. Takie są wymagania inspekcji ochrony środowiska i służb sanitarnych. Chcemy uniknąć ryzyka skażenia środowiska - podkreślił prezes.

Łączna powierzchnia użytkowa rozbudowanej wiaty będzie wynosić 800 metrów kwadratowych. PGKiM realizuje inwestycję własnymi środkami, w pracę zaangażowani są do pracownicy spółki, dzięki czemu udało się obniżyć koszty realizacji o połowę. Wyniosą one 250 tys. zł i są związane wyłącznie z zakupem materiałów. Kolejnym etapem prac będzie wyposażenie wiaty w odpowiednie pompy podające osad ściekowy. Spółka kupiła już jedną pompę o wartości ponad 100 tys. zł.

Zakończenie prac zaplanowane jest na koniec sierpnia tego roku.

14.04.2020. Sandomierz. Rozbudowa oczyszczalni ściekówFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama