Zdalnie nauczą zawodu

Data publikacji: 14.04.2020 14:15
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ministerstwo Edukacji Narodowej szuka materiałów do zdalnej nauki przedmiotów zawodowych. Najlepsze materiały zostaną umieszczone na portalu e-podreczniki.pl.

Firmy i instytucje zainteresowane udostępnieniem swoich treści mogą zgłaszać się do Ośrodka Rozwoju Edukacji. Dariusz Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach przyznaje, że nauczanie zdalne przedmiotów zawodowych to duże wyzwanie dla nauczycieli, tym bardziej, że uczniowie nie mogą realizować praktyk w zakładach pracy.

- Problem jest szczególnie w szkole branżowej, gdzie w ciągu tygodnia 2 dni poświęcone są na zajęcia praktyczne. Obecnie nauczyciele wykorzystują portale, na przykład YouTube, gdzie są różnego rodzaju filmy obrazujące jak wykonywać dane prace - mówi Dariusz Wójcik.

Jak dodaje, nauczyciele po przywróceniu lekcji w szkołach będą starali się uzupełnić praktyczną wiedzę młodych ludzi. Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty mówi, że wyzwaniem dla uczniów szkół zawodowych są nie tylko lekcje zdalne.

- Również praktyki zawodowe są zawieszone, na przykład czterotygodniowe w technikach. Rok szkolny kończy się 31 sierpnia, więc jest szansa, że uda się je jeszcze zrealizować. Natomiast w przypadku szkół branżowych, MEN dopuszcza możliwość, żeby praktyki uczniowskie zostały przeniesione na przyszły rok - tłumaczy Kazimierz Mądzik.

Kształcenie zdalne w szkołach zostało wydłużone do 26 kwietnia. Nie wiadomo czy jest to termin ostateczny, zdaniem świętokrzyskiego kuratora oświaty, bardzo prawdopodobne jest, że zostanie on przesunięty.

Reklama