Kurator: matura w czerwcu lub we... wrześniu [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 15.04.2020 08:08
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.04.2020. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty

15.04.2020. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Pomimo epidemii planujemy, aby rok szkolny zakończył się w normalnym czasie. Aby było to możliwe nadal prowadzone będzie zdalne nauczanie uczniów, to podstawowy warunek - powiedział świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

Jak dodał, jeżeli podstawa programowa będzie realizowana, to nie ma przeszkód, by zakończenie  roku nastąpiło zgodnie z planem.    

Inaczej wygląda sprawa z egzaminami Jak zauważył gość Radia Kielce, egzaminy na zakończenie  podstawówki i maturalne zostały przesunięte na drugą połowę czerwca. Jeżeli sytuacja związana z epidemią będzie trudna, to istnieje możliwość rezygnacji z egzaminu dla klas ósmych i wówczas  rekrutacja odbywać się będzie na podstawie świadectw.

W innej sytuacji są maturzyści. Gdyby nie udało się przeprowadzić egzaminu w czerwcu, wówczas istnieje możliwość jego przełożenia np. na wrzesień. Ten sprawdzian jest niezbędny przy rekrutacji na studia i wiele zależy także od sugestii rektorów. Na razie trudno jest przewidzieć, jaki scenariusz będzie realizowany. Decyzję w sprawie powrotu do szkół, czy przeprowadzenia egzaminów będzie podejmował minister zdrowia.      

Nie wykluczone, że w ramach ożywiania gospodarki w pierwszej kolejności na lekcje wrócą dzieci klas najmłodszych, by rodzice mogli powrócić do pracy, ale to tylko jedna z koncepcji - stwierdził kurator.       

Pytany o wakacyjne wyjazdy, obozy i kolonie Kazimierz Mądzik jest przekonany, że te wakacje  będą się znacznie różniły od innych. Raczej nie będą organizowane żadne wyjazdy. Obecnie trudno jest nawet pomyśleć o ich przygotowaniu, ponieważ ośrodki wypoczynkowe są zamknięte  i nie wiadomo kiedy i w jakiej formie rozpoczną działalność.

Reklama