Samorządowa tarcza dla przedsiębiorców

Data publikacji: 15.04.2020 15:34
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
03.07.2019 / Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

300 mln zł w ramach Świętokrzyskiej Tarczy Antykryzysowej przekaże samorząd województwa na wsparcie firm z regionu, poszkodowanych w wyniku rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- Cel jest jeden: szybkie i skuteczne działania, wspierające małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa świętokrzyskiego - powiedział podczas konferencji prasowej, która odbyła się online, Andrzej Bętkowski, marszałek województwa. Podkreślił, że władze województwa muszą ochronić lokalną gospodarkę.

- Pomożemy naszym firmom przetrwać ten trudny czas - podkreślał.

Najwięcej pieniędzy - 231 mln zł zostanie przeznaczonych na pożyczki obrotowe i inwestycyjne, które będą udzielane za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Przedsiębiorcy otrzymają je między innymi na zakup sprzętu, sfinansowanie prac budowlanych i wynagrodzenia dla pracowników. Ponadto przedsiębiorcy nie będą musieli posiadać wkładu własnego do pożyczek, a ich czas spłaty będzie dłuższy, z uwzględnieniem nawet sześciomiesięcznych wakacji kredytowych.

Przedsiębiorcy otrzymają też pomoc w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, gdzie zarząd województwa skierował kolejne 42 mln zł.

- Skorzystają z nich mikro, małe i średnie firmy, a także osoby prowadzące jednoosobową działalność - poinformowała wicemarszałek Renata Janik.

- Zarówno firmy, jak i organizacje pozarządowe będą mogły otrzymać dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, z kolei firmy jednoosobowe - na opłatę wynajmu lokalu czy mediów - przybliża wicemarszałek.

3 mln zł zostanie przeznaczone na tworzenie naprawczych strategii sprzedażowych i marketingowych przedsiębiorstw. Tomasz Jamka, członek zarządu województwa poinformował, że firmy będą mogły liczyć na pomoc w budowie alternatywnych kanałów sprzedaży i udział w targach, przewidziana jest też promocja poszczególnych branż gospodarki.

Reklama