Fundusz Dróg Samorządowych rozwija samorządy i pobudza gospodarkę [LISTY ZADAŃ]

Data publikacji: 15.04.2020 16:57 / Data aktualizacji: 16.04.2020 14:42
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Świętokrzyskie jest na piątym miejscu wśród polskich województw pod względem inwestycji drogowych, wykonanych ze wsparciem Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki dotacjom, w regionie powstało prawie 450 km dróg gminnych i powiatowych.

Zdaniem wojewody świętokrzyskiego, Zbigniewa Koniusza, wparcie drogowe dla mniejszych województw, takich jak świętokrzyskie jest jednym z elementów zrównoważonego rozwoju, a dotychczasowe działanie pomagają w zacieraniu różnic pomiędzy dużymi i małymi regionami.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś tegoroczny plan Funduszu Dróg Samorządowych. W województwie świętokrzyskim ma powstać ponad 250 km dróg. Ta decyzja rządu znacznie poprawi krwiobieg nie tylko drogowy, ale i gospodarczy województwa i kraju - stwierdził poseł Krzysztof Lipiec, lider Prawa i Sprawiedliwości w regionie. Parlamentarzysta dodaje, że dofinansowanie od 50 do 80 proc. kosztów pozwoli samorządom na wykonanie tych inwestycji, które normalnie byłby poza ich finansowym zasięgiem.

Świętokrzyskie otrzyma w tym roku 145 mln zł. Z tych pieniędzy zostanie wykonanych 195 zadań. Dofinansowane zostaną wszystkie wnioskowane przedsięwzięcia.

Andrzej Pruś, doradca wojewody i przewodniczący sejmiku zwraca uwagę, że Polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie mimo epidemii, realizowane są kontrakty drogowe, a jednym z głównych celów programu jest aktywizowanie małych i średnich firm.

Fundusz Dróg Samorządowych powstał z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego. Łącznie w tym roku do rozdysponowania jest około 3,2 mld zł, które pozwolą na budowę prawie 3,5 tys. km dróg w całym kraju.

LISTA PODSTAWOWA:

ZADANIA GMINNE

ZADANIA POWIATOWE


LISTA REZERWOWA:

ZADANIA GMINNE

ZADANIA POWIATOWE

Reklama