W Końskich też próbują zdalnie

Data publikacji: 16.04.2020 13:53
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Rada Powiatu koneckiego testuje system zdalnych obrad i głosowania. W ubiegłym tygodniu, bez problemów odbyła się zdalna sesja Rady Miasta. Okazało się nawet, że posiedzenie było sprawniejsze i krótsze niż tradycyjne.

Każdy z radnych otrzymał tablet z systemem przeznaczonym do głosowania. Jak informuje Iwona Cholewa, kierownik biura rady, dzisiejsza sesja będzie się różnić od tradycyjnej głównie miejscem obrad, bo sam system jest dobrze znany.

- Radni na swoje tablety otrzymują materiały i projekty uchwał. W domach każdy ma dostęp do Internetu i użyczone przez powiat tablety, za pośrednictwem których zgłaszają się do dyskusji i mogą głosować podczas sesji - mówi kierowniczka.

Fizycznie na sali konferencyjnej podczas sesji rady powiatowej obecny jest przewodniczący oraz starostowie. Radni, którzy chcą zabrać głos w dyskusji zgłaszają się za pośrednictwem tabletu i telefonu. Zdalna sesja, podobnie jak tradycyjna musi być transmitowana na żywo w Internecie.

W ubiegłym tygodniu odbyła się zdalna sesja rady miejskiej w Końskich. Jak informuje burmistrz Krzysztof Obratański udało się szybko podjąć zaplanowane uchwały. Choć jak przyznaje zdalna forma sesji wiąże się z technicznymi ograniczeniami, konieczne są np. półminutowe przerwy w transmisji po każdej wypowiedzi, co przekłada się na mniejszą energię dyskusji.

Sesje rady miejskiej w Końskich trwają średnio 5 godzin, tym razem radni podjęli uchwały w czasie o połowę krótszym.

Reklama