Kolejne atrakcje dla odwiedzających Chęciny

Data publikacji: 16.04.2020 15:18
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.04.2020 Chęciny. Zamek

16.04.2020 Chęciny. Zamek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przyspieszają prace przy nowych chęcińskich atrakcjach. Najwcześniej mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać zagospodarowany teren wokół zbiornika w Lipowicy.

Jak mówi burmistrz Robert Jaworski, otoczenie zbiornika wymagało gruntownej rewitalizacji.

- Powstaną tu ścieżki rowerowe, spacerowe i dydaktyczne, ale też punkty widokowe, w tym specjalna kładka, z której będzie można podziwiać różne gatunki roślin i zwierząt - opisuje włodarz gminy.

Ponadto przewidziane jest stworzenie altan, elementów małej architektury, takich jak ławeczki i kosze, a także budowa parkingu. Całość będzie oświetlona i monitorowana. Prace są wykonane w siedemdziesięciu procentach. Gotowe są już ścieżki, w tej chwili powstaje toaleta, jest budowany parking. Niebawem zostaną zamontowane lampy i ławeczki.

Coraz wyraźniej widać też zarys parku miejskiego w Chęcinach, który powstaje na dwuhektarowej działce usytuowanej niemalże w samym centrum miasta.

- Prace są już naprawdę zaawansowane - zaznacza gospodarz gminy.

- Wykonano już wszystkie prace ziemne. W tym momencie powstają alejki, oczko wodne, przeprowadzane są kable do oświetlenia i monitoringu, lada dzień rozpoczną się nasadzenia - mówi.

Zacznie się także montaż skateparku i siłowni zewnętrznej. Robert Jaworski podkreśla, że teren się przejaśnił, bo wyburzono relikty budynków z lat 50. i 60., takie jak była ubojnia, budynek komunalny, czy garaże, które szpeciły centrum miasta. Z parku będzie można korzystać najprawdopodobniej już we wrześniu.

Zmienia się też zamek w Chęcinach, gdzie trwają prace konserwatorsko-remontowe przy średniowiecznych murach. Renowację przejdzie korona murów, wieża środkowa, a także wieża zachodnia.

Według danych zebranych przez pracowników zamku, w ubiegłym roku odwiedziło go miesięcznie średnio około 18,5 tys. turystów. Od chwili odrestaurowania łącznie: 996 tys. osób.

Na otwarcie czeka też izba muzealna „Pana Wołodyjowskiego”. Ta powstaje w chęcińskiej Niemczówce. Turyści zobaczą w nowym miejscu między innymi, jak powstawały poszczególne sceny do tej produkcji, a także obejrzą fotografie - pamiątki, zrobione przez mieszkańców. Izba jest niemal gotowa, zostanie otwarta zaraz po ustaniu epidemii.

Reklama