Budowa obwodnicy Włoszczowy idzie pełną parą

Data publikacji: 16.04.2020 16:57
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.04.2020 Obwodnica Włoszczowy. Budowa

10.04.2020 Obwodnica Włoszczowy. Budowa
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Budowa obwodnicy Włoszczowy zrealizowana została w 60 procentach. To jedno z 13 najważniejszych zadań jakie realizuje Świętokrzyski Zarządu Dróg Wojewódzkich ramach RPO. Inwestycje rozpoczęła się 12 września ub. roku.

Jak informuje Karol Rożek, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich to inwestycja, która zakłada powstanie prawie 7,5-kilometrowego odcinka trasy, który poprowadzony będzie nowym śladem oraz rozbudowę drogi wojewódzkiej numer 742, tj. ulicy Jędrzejowskiej wraz z odwodnieniem i oświetleniem.

Jak mówi Karol Rożek, wykonany już został został odcinek od miejscowości Łachów do ul. Czarnieckiego we Włoszczowie i od ul. Czarneckiego do skrzyżowania z drogą powiatową w kierunku miejscowości Wola Wiśniowa. Obecnie pozostaje do ułożenia ostatnia warstwa ścieralna z mieszanki SMA. Ponadto, zakończono roboty brukarskie na rondzie w Łachowie. 

W ramach inwestycji dobiegają również końca prace przy budowie skrzyżowania na odcinku drogi nr 786 w kierunku na miejscowość Wola Wiśniowa.

Natomiast w mniejszym stopniu zaawansowane są prace od tego skrzyżowania w kierunku ulicy Jędrzejowskiej w związku tym, że na części odcinka drogi musi zostać przełożony istniejący ciepłociąg. W tym wypadku prace wstrzymane są na czas zakończenia okresu grzewczego.

Jeżeli chodzi o ostatni odcinek inwestycji trwa budowa ronda na ulicy Jędrzejowskiej oraz prowadzone są roboty na odcinku od ul. jędrzejowskiej do włączenia w drogę wojewódzką nr 786 od strony Kielc. W ramach inwestycji zakończyły się prace na ul. Jędrzejowskiej, która została oddana do ruchu.

Jak dodaje dyrektor Rożek, zakończenie budowy obwodnicy Włoszczowy planowane jest październiku, co oznacza, że po odbiorach przez nadzór budowlany pod koniec listopada lub na początku grudnia powinna zostać oddana do użytku kierowcom.

- To jednak uzależnione będzie od tego, czy nie dojdzie do przestojów spowodowanych pandemią koronawirusa lub brakiem materiałów. Na dziś terminy nie są zagrożone, ponieważ nie ma dużych opóźnień w stosunku do harmonogramu prac. Jesteśmy optymistami mówiąc, że w tym roku inwestycję zakończymy i oddamy do ruchu - podkreślił dyrektor.

Przypomnijmy, Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich zdecydował się na budowę obwodnicy Włoszczowy, ponieważ na głównym odcinku Kielce-Częstochowa natężenie ruchu było bardzo duże. Natężenie przekraczało 8 tys. pojazdów na dobę, w tym samochodów ciężkich.

Koszt budowy obwodnicy Włoszczowy szacowany jest na ponad 60 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z Unii Europejskiej, ponad 4 mln z budżetu państwa, a 22 mln zł. z budżetu samorządu województwa świętokrzyskiego.

Reklama